Különösen igaz ez az EB idején, és ha már foci, akkor kevés hagyományosabb, „miniatürizált népnemzeti sport” létezik, mint a csocsó (ami egyébként spanyolul nagyon mást jelent, mint az egy cserediák látogatáson kiderült számunkra). Akárhogy is, a csocsóasztal minden magára kicsit is adó balatoni vállalati üdülő pihenőszobájának a része volt (egy Gazdálkodj okosan! készlet mellett), és alapvető kelléke a kocsmáknak és egyéb vendéglátó helyeknek. Sőt, különböző kiszerelések már akár otthon is összeállíthatóak ezekből a népszerűségüket sosem vesztő játékokból. Így aztán érthető, hogy a 16 éves Fehérvári Donát éppen ezzel a készlettel indult a Lego We Love Sports-versenyén, amely során a LEGO Ideas sorozatba kerestek sporttematikájú szetteket.
A megmérettetés több fordulóban zajlott: először egy zsűri döntött a közönségszavazásra bocsájtott készletekről, majd ennek lezajlása után (amit Donát megnyert), a vállalat arról határozott, hogy a díjnyertes alkotás végül termékként kereskedelmi forgalomba kerülhet-e. Habár már az említett első helyezés (Grand Prize) is rendkívüli teljesítmény, Donát ennél is továbbjutott, hiszen a június 26-án először megrendezett, LEGO CON-on a vállalat bejelentette, hogy a csocsóasztalból hivatalos készlet lesz. Azt egyelőre nem tudni, hogy az eredeti elképzeléshez képest a Lego a végső, boltokba kerülő változaton milyen módosításokat hajt végre, de Donát eredeti munkája egy 55×30 cm-es, működő asztal, amelyen kétszer 11 játékos mozgatható 8 rúd segítségével. Mind a talaj, mind pedig az asztal kerete is szépen kidolgozott, és a játékba még mindkét csapat számára is került gólszámláló. Ami a legjobb, hogy a játékosfigurák cserélhetőek, így azokat akár mindenki helyettesítheti a saját kedvenceivel – például egy klasszikus Lázadók vs. Birodalom meccs erejéig.
Donát a Grand Prize-ért egyébként egy személyre szabott Lego-trófeát, valamint a 2020-as LEGO Ideas termékeket nyerte meg:
A mostani bejelentés viszont azt is jelenti, hogy a hivatalos készlet teljes nettó bevételéből Donátnak 1 százalék jár majd, és kap 10 dobozt is a saját készletéből, de emellett feltüntetik tervezőként is. Sajnos a készlet pontos megjelenési idejét, árát egyelőre nem ismerjük. Egyébként nem Donát az első magyar, akinek tervéből hivatalos készlet született, korábban a Lego Szabó Máté Steamboat Willie-jét is piacra dobta.
Ha pedig valaki sokallná ezt a rengeteg műanyagot, és ennek le nem bomló hatását a környezetre, akkor jó hír lehet, hogy a Lego elkészítette az első olyan kockák prototípusát, amelyek teljesen újrahasznosított PET-palackokból készültek – áll a vállalat sajtóközleményében.
(Képek: ideas.lego.com)