Az indiai DRDO (Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet) az elmúlt héten mutatta be az NWALR-2025 konferencia keretében a legújabb fejlesztéseit a fejlett, lábon járó robotok terén, amelyen egyetemi és ipari szereplők mellett az Indiai Űrügynökség és az indiai Fegyveres Erők képviselői is részt vettek. A DRDO robotja egyelőre kezdetleges állapotban van, és két részben érkezett a bemutatóra: a felsőtest és az alsótest prototípusait még szétválasztva tesztelik, a teljes, összeillesztett humanoid megjelenésére még várni kell.
A DRDO négy éve kezdett bele a robot fejlesztésébe, amelyet kifejezetten katonai célokra szánnak, hogy a jövőben éles bevetésekben, akár a frontvonalon tudja segíteni a hús-vér katonák munkáját. Hogy mi lesz egészen pontosan a humanoid feladata, azt egyelőre nem lehet biztosan tudni, de a tervek szerint autonóm módon közlekedve, viszont emberek által felügyelve fogja kivitelezni a munkát, azaz önálló döntéseket a harcok kapcsán nem bíznak majd rá. A Next Gen Defense szerint a DRDO hangsúlyozta, hogy a robot beépített biztonsági rendszerekkel lesz majd ellátva annak érdekében, hogy ne kerülhessen ki az emberi kontroll alól, és az utolsó szó egy-egy akció során mindig a felügyelő tiszteké marad majd.
National Workshop on Advanced Legged Robotics (NWALR-2025) was inaugurated today at Pune by Dr G Satheesh Reddy, Honorary Advisors to Govt of Andhra Pradesh. DRDO premier laboratory working on robotic system R&DE(E), Pune is organising this workshop in association with COEP… pic.twitter.com/YYk3aVwzkK
— DRDO (@DRDO_India) May 8, 2025
A Times of India beszámolója szerint az emberszerű robot kész állapotában képes lesz majd arra, hogy a legkülönbözőbb terepeken stabilan haladjon, vagy ha mégis elesik, akkor magától felálljon és folytassa útját, alkalmas lesz rá, hogy megtervezze az útvonalát ismeretlen helyszínen, önállóan navigáljon, akár éjszaka is, valamint komplex autonóm műveleteket tudjon végrehajtani magas kockázatú zónákban. A robot feladatai közé tartozhat többek között az aknák és más veszélyes objektumok, például fegyverek, vagy különböző folyadékok, vegyszerek kezelése, hogy ezzel tehermentesítse a humán katonatársait. A DRDO a humanoid fejlesztését 2027-re fejezi be a tervek szerint, de azt, hogy egy valódi bevetésen mikor jelenhet meg, még nem árulták el.
Az emberszerű harci robotok alkalmazásának jövőképe disztópikus forgatókönyvnek hat, és kérdéses a hatékonysága is, elvégre egy stabilan járó, strapabíró kétlábú létrehozása jóval nehezebb feladat, mint a kerekeken guruló, lánctalpas, esetleg négylábú robotok, vagy akár légi drónok megalkotása és használata. A robothadseregek bevetése azonban egyre több ország tervei között szerepel, ha nem is kimondottan humanoidok, de autonóm, robotizált rendszerek segítségével: Franciaország például 2040-re szeretné szolgálatba állítani a robothadseregét, az Egyesült Államok pedig egy 2023-as bejelentés alapján már az elmúlt két évben is több ezernyi autonóm fegyverrendszert vetett be a harcok során.
(Fotó: DRDO)