Együtt a világ két leghosszabb atomtengeralattjárója

2022 / 07 / 18 / Bobák Zsófia
Együtt a világ két leghosszabb atomtengeralattjárója
A Dimitrij Donszkojt és a Belgorodot még júniusban látták együtt hajózni a Fehér-tengeren, a Belgorodot azóta hivatalosan is átadták az Orosz Haditengerészetnek, ahol először az Északi Flotta kötelékében szolgál majd, később a Csendes-óceáni Flottába vezénylik át.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a világ leghosszabb atomtengeralattjárója, a Belgorod július 8-án hivatalosan is szolgálatba lépett az Orosz Haditengerészetnél, ekkor adták át ugyanis ünnepélyes ceremónia keretein belül a járművet az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériumának, a Haditengerészetnek, az Arhangelszki régió közigazgatásának, Szeverodvinszk városának és a hajóépítő ipar képviselőinek jelenlétében. Az eseményről tudósító orosz Sevmash szerint a Haditengerészet főparancsnoka, Nyikolaj Jevmenov a ceremónia során elmondta: a tengeralattjáróval új lehetőségek nyílnak meg Oroszország előtt a tengeri kutatásokat és tudományos expedíciókat, valamint a mentési munkálatokat illetően, amelyeket immár akár a világtengerek legtávolabbi pontjain is kivitelezhetnek szükség esetén.

A Belgorod rendkívüli méreteit egy eredetileg Oscar II-típusú tengeralattjáró-törzs meghosszabbításával érték el, így a körülbelül 155 méteres hosszt 184 méterre bővítették ki, ezzel pedig ez a jármű vált a világ leghosszabb nukleáris meghajtású tengeralattjárójává, lekörözve az 1981-ben szolgálatba állított, több mint 170 méteres Typhoon osztályú szovjet hadijárművet, ami egészen eddig ezt a címet birtokolta.

A Belgorod az Orosz Haditengerészet elmondása szerint speciális célokra készült:

tudományos munkák, kísérletek, mentési akciók, tengeralatti kábelek felkutatása, mélytengeri drónok és más, automata tengeri járművek szállítása lesz a feladata, azonban a Tass hírügynökség leírása szerint a Projekt 09852 keretében épített tengeralattjáró hordozza majd a Poszeidón atommeghajtású torpedókat is.

A Dimitrij Donszkoj, más néven TK-208, a Belgorod mögött immár a második helyre szorult, pedig a hatalmas tengeralattjáró méretei is jócskán meghaladják az átlagos szintet: a járművet az előző században rekord hosszúságúra, 175 méteresre építették és a már említett Typhoon osztály tagjai közé tartozik a NATO besorolás szerint, az orosz megfelelője az Akula, vagyis Cápa osztály. A szintén a Sevmash üzemében összeszerelt tengeralattjáró volt az első a Typhoonok között, még az 1980-as évek legelején kezdte meg munkáját, majd a kilencvenes években meglehetősen hosszú időre szünetre kényszerült, mikor különböző gazdasági és technikai okokból évekre elhúzódtak a javítási munkálatai.

A jármű az újbóli beüzemelésekor vette fel a jelenlegi nevét Moszkva egykori, 14. századi hercege után, de jelenleg már nem az eredeti feladatát végzi a Haditengerészetnél, hanem elsősorban fegyvertesztelésre alkalmazzák. A döntést, miszerint a TK-208-at részlegesen kivonják a forgalomból, 2021 januárjában hozták meg, de a teljes nyugdíjba vonulásáig még legalább öt évet adtak neki.

A világ két legnagyobb atomtengeralattjárója június 25-én együtt is látható volt, az eseményt ábrázoló műholdas felvételeket H I Sutton, az Egyesült Államok Tengerészeti Intézetének tengeralattjáró szakértője tette közzé Twitteren (az ő jellemzése szerint a Belgorod osztályú járművek 178, míg a Typhoon osztályúak 173 méter hosszúak).

A Belgorod ekkor még tesztelés alatt állt, a Dimitrij Donszkoj pedig valószínűleg elkísérte útjára, miközben a Fehér-tengert szelte át, a közös képen akkor láthatóak, mikor a felszínen haladtak egy ideig. A TK-208-as már korábban is tett meg hosszabb utakat a felszínen hajózva, 2017-ben például Szeveromorszkból indult Kronstadtba egy bemutató és a Barents-tengeren tartott katonai gyakorlat miatt.

(Fotó: Getty Images/Anadolu Agency)

Üzemképes a titokzatos Belgorod tengeralattjáró, amellyel az oroszok nukleáris cunamit is zúdíthatnak a part menti településekre Hivatalosan a tengeralattjáróval különböző tudományos munkálatokat és mentési tevékenységet lehet ellátni – a valóság ennél némileg komorabb és keményebb: a jármű Poszeidón torpedóival például nukleáris cunami is előidézhető.


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.