A szemét egy részét ugyan a mezőgazdaság felhasználja melléktermékként, ám még így is rengeteg a kárba vesző mennyiség. A spanyol Alicante Egyetem ezért együttműködésre lépett más európai kutatókkal, hogy az egyes élelmiszerek - köztük a mandula, citrom, brokkoli és gránátalma - természetes összetevőit az autó- és az építőipar szolgálatába állítsák.
A kutatók a természetes adalékanyagokat kukoricakeményítő-alapú bioműanyagokkal vegyítik a spanyolországi laboratóriumban. Majd alávetik hőkezeléses, vízhűtéses és tekercseléses eljárásoknak - hogy aztán
a keletkező masszából autóalkatrészeket nyomtathassanak 3D-ben.
A végterméket a citrom, a gránátalma, a brokkoli és a mandulahéj mezőgazdasági hulladékaiból, olyan fenntartható és innovatív anyagok nyerik, amelyek különleges tulajdonságokkal rendelkeznek. Ilyen például az illatanyag megőrző képesség, az antimikrobális hatás vagy a színmegtartás.
María Del Carmen Garrigós Selva, az Alicante Egyetem vegyésze szerint ezek az anyagok idővel rendkívül értékessé válhatnak az autóiparban, mivel olyan, mikrobák által szennyezett alkatrészekben alkalmazhatóak, mint a kormány vagy a műszerfal. A fejlesztők emellett a körforgásos gazdasági modellt követik, azaz olyan fenntartható darabokat terveztek, amelyek hozzájárulnak a naponta keletkező nagy mennyiségű mezőgazdasági hulladék csökkentéséhez.
Érdekesség, hogy a felhasznált maradékok előnyei kizárólag természetes tulajdonságukból adódnak: a citromból kinyerhető például sárga színezőanyag, illetve citrusos illóolajok, amelyek kellemes illatot és antibakteriális hatóanyagot kölcsönözhetnek a kívánt termékeknek. A gránátalma ugyancsak tartalmaz antibakteriális összetevőket – emellett pedig a színeknek egy rendkívül széles skálája nyerhető ki belőle, a pirostól a kékig, attól függően, milyen kémiai eljárást alkalmaznak. A brokkoli rendkívül szép, természetes zöld színt ad. A mandula héja pedig ledarálása után, bioműanyagokkal keverve pont olyan felületet ad, mint a fa.
A természetes anyagok kivonásának és funkcionalizálásának módszerét a Polymer and Nanomaterial Analysis Research Group (Nanobiopol), valamint az UA Vision and Color Group fejlesztette ki a Barbara nevű Európai Uniós projekt keretében. A kezdeményezéshez több európai kutatóintézet csatlakozott, ahol jelenleg kukoricakeményítő felhasználásával próbálnak erős és ellenálló építőanyagokat nyerni.
(Fotó: Getty Images Hungary)