Éles Júlia ma ezüstérmet szerzett az Európai Lányok Informatikai Olimpiáján

2021 / 06 / 19 / Justin Viktor
Éles Júlia ma ezüstérmet szerzett az Európai Lányok Informatikai Olimpiáján
Az Európai Lányok Informatikai Olimpiája (EGOI) egy új, egy hétig tartó nemzetközi verseny a számítástechnika iránt érdeklődő fiatal nők számára. Az olimpia két versenynapból áll, ahol a résztvevők kihívást jelentő algoritmikus problémákat oldanak meg.

EGOI

Az EGOI-t az hívta életre, hogy sokkal kevesebb nő, mint férfi dönt úgy, hogy a számítástechnika területén tanul vagy dolgozik. Ez a nemek közötti különbség még inkább hangsúlyos a matematikai olimpián és az informatikai olimpián, a svájci informatikai olimpián a nők aránya például 10 százalék alatt volt 2018-ban. Más országokban is hasonlóak a számok. A 2018 évi nemzetközi informatikai olimpián 88 ország képviselői vitatták meg, hogyan lehetne megoldani a nemek közötti különbségeket. 

Még 2012-ben a matematikai olimpián kezdeményezték az EGMO (European Girls ’Mathematical Olympiad) létrehozását, 19 résztvevő országgal, ami 2019-re több mint 50-re emelkedett, jelezve a kezdeményezés sikerét.

A cél az EGOI esetében is az volt, hogy hasonló versenyt induljon az informatikában, a lányok európai informatikai olimpiája képében. A mostani esemény az első volt a sorban, és Svájcban zajlott. Az EGOI-t minden évben más tagország látja vendégül. Ez biztosítja a projekt fenntartható és hosszú távú hatását.

Online verseny

A verseny fő célkitűzése a lányok részvételének ösztönzése az IT versenyeken, bátorításuk, egyszersmind női példaképek megalkotása, Magyarország pedig alapító EGOI tag. Az első versenyt eredetileg Zürichben tervezték megtartani, de a pandémia miatt az online térbe költözött, a magyar csapat egy helyszínről, Szombathelyről versenyzett.

Az EGOI programja hasonló az olyan versenyek programjához, mint az IOI (Nemzetközi Informatikai Olimpia) vagy a CEOI (Közép-Európai Informatikai Olimpia). Ezekhez képest azonban az EGOI egész Európát összefogja, és a részvétel kizárólag nőkre korlátozódik. Az esemény a normális élethelyzet visszaállása után kirándulásokkal zárul majd, lehetővé téve, hogy a számítástechnika iránt érdeklődő hallgatók megismerkedhessenek egymással és felfedezzék a fogadó országot.

A mostani utolsó versenynapon reggel tíztől délután háromig tartott a verseny, a csapatok pedig négykor, közösen nézhették meg a megoldásokat. A magyar csapat lányai, Éles Júlia, Kelemen Anna, Nagy Boglárka és Ottrok Veronika végül búcsúfagyiztak egyet Nikházy László csapatkapitánnyal, estére pedig számítógépes játékokat szerveztek nekik a svájciak.

Matek, fizika

Az NJSZT gyorsinterjújában még a verseny előtt kérdezte a Szatmárnémetiből származó Éles Júliát, aki a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból jutott ki az EGOI versenyre. A későbbi ezüstérmes elmondta, hogy a kedvenc tantárgya a matek, de a fizikát is nagyon szereti.

"Hatodikban kezdtem programozási versenyeken indulni, nagy élvezetet nyújtott, már a kezdetkor sikereket értem el, a magyarországi Nemes Tihamér versenyeken mindig díjat kaptam. A Nemzetközi Magyar Matematika Versenyen több alkalommal nyertem díjakat, illetve az Országos Magyar Matematikaversenyen mindig dobogós voltam. Sajnos a fizika versenyek döntőire soha nem tudtam elmenni, bár a válogatókon túljutottam, de mindig akkor voltak, amikor más versennyel kapcsolatban volt elfoglaltságom" - mondta el Éles Júlia. Az első EGOI olimpián versenyen 43 ország diáklányai vettek részt, nem csupán európai nemzetek részvételével.

Funfact: Az első magyar lány informatikai diákolimpikon Fenyvesi Anikó volt, 1995-ben, az Eindhovenben megrendezett Nemzetközi Informatikai Diákolimpián.

"Rengeteget gyakoroltam, igyekeztem többféle feladatot látni, a problémákat minél több oldalról megközelíteni. Szerintem a megfelelő felkészülés nyitja a gyakorlás, és a nyitás az új dolgok felé" - mondta az azóta már ezüstérmes diáklány. Arra a kérdésre, hogy nehezebb-e vajon lányként helytállni, úgy felelt, hogy "én soha nem éreztem azt, hogy nehezebb. Engem az sem feszélyez, ha én vagyok az egyedüli lány a teremben, jócskán volt rá példa."

Könyvek, cicák, elfogadás

Júlia a jövőre érettségizni fog, majd matematika-informatika irányban tanulna tovább, de pontos elképzelése még nincs. "Valószínűleg Budapest, ELTE, de még képlékeny" - vázolta. A magánéletében egyelőre a cicáival foglalkozik és sokat olvas, ami kapcsolja. Az élet legfontosabb értékmérőit firtató kérdésre figyelemre méltó érettségről tanúbizonyságot tevő választ adott: 

"Az emberekhez való hozzáállás, hogy tudjuk elfogadni és értékelni a másikat" - fogalmazta meg valamennyiünk számára aktuális és üdítően józan üzenetét. Gratulálunk az EGOI-n elért szép teljesítményhez!

(Forrás: EGOI Kép: )

Ez is érdekelhet:

Innovációs nap zajlott a BME-n, izgalmas előadókkal és témákkal A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Innovációs napján számos fontos, a tudományt érintő bejelentés mellett a jövőben tervezett nagy programokról is lerántották a leplet, izgalmas technológiai demonstrációkkal. Részletek a beszámolónkban.

Négyes informatikai érettségivel is vizsgamentességgel igényelhető az ECDL bizonyítvány A Neumann Társaság és a hazai ECDL vezetése közösen bővítették az ECDL bizonyítvány megszerzésének lehetőségét. Az ECDL célja az informatikai írástudás elterjesztése, és álláskeresésnél jól jön, ha ott lapul a zsebünkben.

A jövő kampusza: így festhet majd a Johns Hopkins Egyetem fenntartható hallgatói központja A fenntartható építészet megvalósítása egy egyetemi kampuszon nem egyszerű feladat, de a dán Bjarke Ingels Group megoldotta.


 


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.