A Poszeidón vízalatti pilóta nélküli jármű (Underwater Unmanned Vehicle/UUV) egyike annak a hat stratégiai „Szuper Fegyvernek”, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentett be egy 2018-as beszédben. A további fegyverek közé tartozik a Szarmat Interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM), az Avangard Hypersonic Glide Vehicle (HGV), a Burevestnik robotrepülő, a Kinzhal (vagy Kindzsal) légi indítású hiperszonikus lövedék (amelyet Ukrajnában már többször bevetettek) és a Tsirkon, hajóról indítható hiperszonikus lövedék. Ezek az eszközök lényegében az ellenséges NATO védelmet hivatottak megkerülni, és ebből a szempontból ezen eszközök közül a leghatékonyabb épp a Poszeidón lehet. A torpedóról korábban mi is írtunk:
Miben rejlik a Poszeidón ereje? Mint azt korábban írtuk, a Poszeidón a leírása szerint egy nukleáris meghajtású, nukláris robbabófejjel ellátott, autonóm torpedó. Ez a gyakorlatban pedig azt jelenti, hogy sem a tengeren, sem a partok közelében nem lehet ellene jelenleg hatékonyan védekezni. Az eszköz sebessége 70 csomó (ami gyorsabb, mint bármely eddigi torpedóé – így levadászni sem lehet), ráadásul akár 1 km-es mélységben is képes üzemelni, ami miatt az érzékelése is komoly akadályokba ütközik. Mivel pedig az eszköz energiaforrása egy nukleáris reaktor, így az operációs távolsága is lényegében végtelen – ráadásul akár a jégsapkák alól is indítható. Ha mindez nem lenne elég, az eszköz állítólag három dimenziós kitérő manőverekre is képes.
A Poszeidón tehát a NATO védelmi rendszerét könnyen megkerüli, sokkal könnyebben, mint akár a hiperszonikus eszközök, mivel a műholdaknak esélyük sincs érzékelni, és amúgy is úgy fejlesztették ezt a torpedót, hogy nagyon kevés hőt és zajt bocsásson ki magából. A Poszeidón egyedüli gyenge pontja így csak az, hogy kizárólag a vízen, illetve annak közelében hatásos. Azonban akár egy anyahajót is el tud süllyeszteni, ami komoly fenyegetést jelenthet a tengeri haderőre nagyban támaszkodó USA-nak.
Arról is szóltunk korábban, hogy a fegyver indítási platformja a Belgorod-osztályú tengeralattjáró, és az osztály névadó járműve hosszas késlekedés után ki is futott tavaly, és valószínűleg a topredót is tesztelte. A Belgorodról lentebb írtunk:
A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint pedig mostanra el is készült az első adag, ténylegesen is bevethető Poszeidón torpedó. A lap egyébként nukleáris fegyverrel ellátott drónként hivatkozik ezekre az eszközökre, és mint írják, az első szállítmány legyártására azután került sor, hogy a Poszeidón legfontosabb alapelemeit, beleértve az energiaforrásként szolgáló nukleáris reaktort, már mind letesztelték. A TASZSZ ezeket az állításokat egy meg nem nevezett, az orosz hadsereghez és a védelmi iparhoz közel álló forrástól szerezte. A forrás elárulta azt is, hogy nem csak a legyártásra került sor, de ezeket hamarosan leszállítják a Belgorodra. A US Congressional Research Service értesülése szerint a Belgorod 8 Poszeidón szállítására képes, vagyis az első szállítmány mennyisége e körül a szám körül mozoghat.
A cikkből kiderül még az is, hogy az orosz állam 2027-ig három Belgorod-osztályú tengeralattjárót rendelt, amelyek közül egy tehát már üzemképes, és elvileg Poszeidónnal is fel lesz szerelve hamarosan. A TASZSZ az információkat hivatalos forrásból nem tudta megerősíteni.