Először készült empirikus kutatás arról, hogyan hat a sétálás közbeni mobilozás a mozgásunkra

2021 / 01 / 14 / Felkai Ádám
Először készült empirikus kutatás arról, hogyan hat a sétálás közbeni mobilozás a mozgásunkra
Azt eddig is tudtuk, hogy elég idegesítő séta közben a telefont nyomkodni, most azonban tudományosan bebizonyították, hogy hatással van a mozgáskoordinációnkra is, ami veszélyeket is hordozhat magában. Meglepő, de ez az első empirikus kutatás, ami ezzel kapcsolatban született.

Miként hat ki a mobiltelefon a járásunkra? Bár ez az eszköz már rég jelen van az életünkben, most született először empirikus kutatás arról, hogy miként befolyásolja a telefon nyomkodása a mozgáskoordinációnkat. A Queenslandi Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy a telefon olvasgatása, valamint a telefonba pötyögés mennyire hat ki a járásunkra, illetve a mozgásunkra úgy általában. Ehhez 26 egészséges önkéntest vizsgáltak. Mindegyik alanynak egy körülbelül 8,5 méter hosszú vonalon kellett végigsétálnia méghozzá háromféle módon: először telefon nélkül, másodszor a telefonban egy szöveget olvasva, harmadszor pedig a következő mondatot gépelve: the quick brown fox jumps over the lazy dog/a gyors, barna róka átugorja a lusta kutyát. Az alanyok testmozgását egy három dimenziós mozgásanalizáló rendszerrel értékelték ki. Az eredmény nem túl megdöbbentő: a gépelés jobban, az olvasás pedig kisebb mértékben, de szintén befolyásolja a mozgást. A gépelés közben a résztvevők lassabban lépkedtek, többször eltértek az egyenes vonaltól és még annál is kevesebbet mozgatták a nyakuk (figyelték a környezetük), mint mikor olvastak a telefonon.

A kutatás vezetője az eredményt a következőképp foglalta össze a CNN-nek: a gépelés, és kisebb mértékben az olvasás a mobilon befolyással bír a sétálásra és az egyensúlyozásra. Mindez pedig kihathat a biztonságos közlekedésre, ha valaki séta közben gépelne be egy üzenetet a telefonján.

Az Országos Mentőszolgálat egyébként azt írta ma a Facebook oldalán, hogy a havazással kezdetét vette a „ Megcsúsztam időszak”. Ez nem csak autóbalesetet jelent, de sok gyalogos is megsérül ilyenkor, nem csak az idősebbek, de a fiatalabbak is egy-egy csúnya esést követően. Saját biztonságunk érdekében, és hogy ne terheljük feleslegesen az életmentőket, az a legjobb tehát, ha ilyenkor fokozott óvatossággal közlekedünk. Például a telefont az amúgy is rizikós szakaszokon a zsebünkben hagyjuk.

Az úgynevezett figyelmetlen sétálás, azaz distracted walking jelenségét már sokan vizsgálták korábban, a kutatások jelentős része pedig arra jutott, hogy bár a telefon valóban növeli a kisebb balesetek kockázatát, a súlyosabb vagy halálos kimenetelű közlekedési balesetekre alig-alig van hatással. A jelenésgről részletesebben ebben a cikkünkben írtunk:

Tényleg a halálos ítéletünket írjuk alá, ha sétálás közben a telefonunkat nyomkodjuk? A sétálás közbeni mobilozás veszélyeire egyre több szakértő hívja fel a figyelmet, a korlátozása pedig már Magyarországon is felvetődött. Mások szerint egyszerűen áldozathibáztatásról van szó.

Helyesbítés: cikkünk korábbi verziójában tévesen állítottuk, hogy a sétálás közbeni mobilozás témakörében eddig nem készültek kutatások, a szöveget ennek megfelelően pontosítottuk.

További cikkek a Rakétán:

Változások az autók töréstesztjében: új szuperképességekre van szükség az öt csillaghoz Az EuroNCAP, a független európai járműbiztonsági minősítő szervezet új módszertant dolgozott ki az autók ripityára töréséhez.

A Google most egy olyan eszközön dolgozik, amivel a vakok is segítség nélkül futhatnak Az elmúlt években számtalan példát láthattunk rá, hányféleképpen segítheti a mesterséges intelligencia az életünket, de a Project Guideline ezek közül is valószínűleg az egyik leghasznosabb.

Hogyan védekezhetünk a SIM-csere átverés ellen? A SIM swap csalásnál úgy veszik át az irányítást a telefonszámunk felett, hogy az elkövetővel még csak nem is találkozunk: a csaló kapcsolatba lép az áldozat mobiltelefon-szolgáltatójával, és a megszerzett személyes adatok segítségével megszemélyesíti a telefon valódi tulajdonosát. Az ügyfélszolgálaton dolgozó munkatársat megkéri, hogy a telefonszámát a kiberbűnöző tulajdonában lévő másik SIM-kártyára vigye át.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.