Thomas Panek, egy vakvezető kutyákat kiképző alapítvány elnöke tavaly szeptemberben részt vett a Google egyik rendezvényén, ahol azt a kérdést tette fel, hogy meg lehet-e oldani a technológia segítségével, hogy a látássérült futók is tudjanak önállóan futni. Panek egy genetikai betegség miatt még fiatalon elveszítette a látását, így futás közben mindig egy segítőre vagy a kutyájára volt utalva, ami lelassította és erősen korlátozta a lehetőségeit.
A Google mérnökei munkához láttak, és mostanra sikerült előállniuk egy olyan eszköz prototípusával, ami nem csak a futóknak jelenthet megoldást, de továbbfejlesztve általánosságban is javíthatja a vak emberek önálló mozgását. A Project Guideline keretében kifejlesztett eszköz a viselő derekára erősített okostelefon kamerájának a segítségével érzékeli az előre kijelölt útvonalat, és egy csontrezgéses fülhallgató segítségével jelzi, ha letér róla, egyre erősödő hanghatás formájában. Ennek köszönhetően a vakok valós idejű visszajelzést kapnak róla, hogy merre kéne haladniuk, ami a Google által forgatott videó szerint a gyakorlatban is egészen jól működik. A Project Guideline használatához nem kell internetkapcsolat, és a fejlesztők szerint a különböző időjárási viszonyokhoz és fényviszonyokhoz is képes alkalmazkodni.
A Google-nek nem ez az első olyan ötlete, amivel a fogyatékossággal élő emberek életét igyekeznek könnyebbé tenni: nemrég mi is beszámoltunk arról az alkalmazásról, ami folyamatosan feliratozza, ami elhangzik körülöttünk és a "mindennapos" robotok is első körben majd a mozgássérülteknek nyújthatnak komoly segítséget.
A legjobb persze az lenne, ha ezekre nem is lenne szükség, és hosszútávon erre van is esély, hiszen az elmúlt időszakban több ígéretes kutatás is előrelépést ért el a vakság kezelésében. Nemrég éppen a magyar Dr. Roska Botondnak és csapatának sikerült komoly áttörést elérnie a területen, ausztrál kutatók pedig olyan BMI (agy-gép interfész) eszközt fejlesztettek, aminek a tesztelését hamarosan embereken is megkezdik.