Először semmisített meg interkontinentális rakétát egy hadihajó

2020 / 11 / 25 / Felkai Ádám
Először semmisített meg interkontinentális rakétát egy hadihajó
A hadihajó az atmoszférán kívül pusztította el a rakétát – ezzel új fejezhet nyílhat a legpusztítóbb rakéták elleni védekezésben.

A hadihajó, egy Arleigh Burke-osztályú romboló, a USS John Finn az első olyan hajó, mely sikeresen lőtt le egy interkontinentális ballisztikus rakétát. A sikeres demonstrációra november 17-én került sor – számol be róla a The Aviationist. Mindez a hasonló rakéták elleni védekezés új szintjét jelentheti az USA számára.

A USS John Finn Hawaii környékén állomásozott, a rakétát pedig a Marshall-szigetekről lőtték fel. A rakéta elfogására az atmoszférán kívül került sor, azon a ponton, ahol a hasonló, ballisztikus rakéták megkezdik a visszaereszkedést a földi célpontjuk felé. A ballisztikus rakéta hasznos terhe ugyanis a röppálya nagy részén ballisztikus pályán repül, és onnan „fordul rá” a földi célpontjára. A ballisztikus rakétát a romboló egy Raytheon/Mitsubishi SM-3 Block IIA lövedékkel semmisítette meg a light Test Aegis Weapons System-44 (FTM-44) fegyverteszt részeként. A tesztet az amerikai kongresszus rendelte meg épp azért, hogy kiderüljön, hogy az említett lövedék mennyire hatásos interkontinentális rakéták ellen.

A mostani teszt több szempontból is lenyűgöző technológiai eredmény: egyrészt egy hajóról kilőtt lövedék semmisített meg egy kisebb, hangsebességnél gyorsabb tárgyat a Föld légkörén kívül, másrészt mindezt több szenzorból érkező adat összekapcsolása tette lehetővé. A szenzorok érzékelték az interkontinentális rakéta kilövését, a sebességét, a röppályáját, és az eszköz elfogására így kerülhetett sor.

(Címlapkép/nyitókép: wikimedia commons/Az Arleigh Burke osztály névadó egysége, a USS Arleigh Burke a viharos tengeren)

További cikkek a Rakétán:

A Cár-bomba semmi ehhez képest: a fegyver, amely kiirthatta volna az életet a Földön Nem ez a legnagyobb vagy a legerősebb nukleáris fegyver, ám a kobaltbomba mégis kiirthatta volna az életet a bolygón. Ám ha ilyen veszélyes, miért éppen az atomfegyverek ellen felszólaló Szilárd Leó hozakodott elő ennek a „Végítélet-gépnek” az ötletével? És tényleg nem gyártott soha senki ilyen bombát?

Így nézett ki működés közben a füstfüggöny, amivel az amerikaiak láthatatlanná tették a bombázóikat Mai szemmel nézve a látvány egészen furcsának hat, pedig a füstfüggöny évtizedeken keresztül a katonai stratégia egyik meghatározó eleme volt.

Blöff vagy forradalom: Fúziós reaktor az amerikai hadihajókon Kompakt fúziós reaktort szabadalmaztatott az USA haditengerészete. Áttörést történt az amerikai energia dominanciában? Egyelőre nem világos, hogy ez a szabadalom valóban monumentális tudományos áttörést jelent-e. Néhányan azt állítják, hogy ez csupán egy dezinformációs művelet, egy kísérlet arra, hogy zsákutcába juttassák Amerika versenytársainak kutatásait.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Gyilkossági nyomozás zajlott le a TikTokon egy elásott szőnyeg miatt
Gyilkossági nyomozás zajlott le a TikTokon egy elásott szőnyeg miatt
Holttestkereső kutyákkal érkezett a rendőrség, a családanyának pillanatok alatt többmillió követője lett.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.