Tavaly szeptember végén számoltunk be arról a Rakétán, hogy a Neuralink megkapta az engedélyt, hogy chipeket ültessen emberek agyába. Tehát a sikeres állatkísérletek után így is kipróbálhatják az implantátumukat, ami kétirányú kommunikációt tesz lehetővé az agy és a hozzá kapcsolt számítógép között. Ez reményeik szerint egy idő után "szuperképességeket" adhat az embereknek, egyelőre azonban olyan betegeket kerestek a kutatásukhoz, akiknek egy végtagjuk sem működik megfelelően, nyaki gerincvelősérülés vagy amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) miatt.
"Tegnap megkapta az első ember a Neuralink implantátumát, és megfelelően zajlik a felépülése. Az első eredmények ígéretes idegrendszeri aktivitást jeleznek."
Mindössze ennyit tudni a beavatkozásról, többet nem osztott meg arról sem a vállalat, sem Elon Musk. A Wired cikke azonban rámutat, hogy kapkodásra semmi ok, hiszen a teljes kutatás akár hat évig tarthat, és hónapok is eltelhetnek addig, amíg kiderül, hogy az alany képes-e irányítani a számítógépet a gondolataival.
Szintén fontos megjegyezni, hogy többtucat emberbe ültettek már BCI (brain-computer interface, agy-számítógép interfész) implantátumot, az elsőt 2004-ben. Ami a Neuralinket különlegessé teszi, hogy vezeték nélküli kapcsolatot létesít az agy és a számítógép között, ami sokkal kényelmesebb, mint egy vastag kábel használata, illetve az érme méretű kütyü az általánosan megszokott száz helyett ezer elektródával működik, hatvannégy szálba foglalva. A Neuralink egyik versenytársa, a kissé előrébb járó Synchron már biztonságosan segít betegeket abban, hogy böngésszék az internetet vagy épp banki ügyeket intézzenek a számítógépükön.
A Wired emlékeztet rá, hogy egy korábbi oknyomozó riportjuk fényt derített arra, hogy a Neuralink több szabálytalanságot is elkövetett az állatkísérletei során, vagyis valószínűleg fokozott figyelem fogja kísérni a céget, ahogyan folytatja az emberi beültetéseket.
(Borítókép: Neuralink)