Évente egy olimpia árába kerül Magyarországnak a légszennyezettség

2020 / 03 / 03 / Bobák Áron
Évente egy olimpia árába kerül Magyarországnak a légszennyezettség
Egy friss tanulmány szerint a GDP 6%-át, fejenként háromszázezer forintot dobunk ki az ablakon a rossz levegő miatt, ami évente 13 ezer ember halálát okozza Magyarországon.

A Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) és a Greenpeace februárban jelentette meg annak az átfogó tanulmánynak az eredményét, ami a légszennyezés okozta gazdasági károkat vizsgálta 2018-as adatok alapján. A Lauri Myllyvirta által vezetett kutatás fő megállapítása, hogy a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből fakadó légszennyezés évente mintegy

2900 milliárd dolláros gazdasági kárt okoz, ami a világ össz GDP-jének a 3,3%-a.

A tanulmány szerint a PM2,5 (vagyis a 2,5 mikronnál kisebb) szálló por évente nagyjából 4,5 millió ember haláláért felelős, és 1,8 milliárd munkanapnyi (azaz csaknem ötmillió évnyi) kiesést okoz a világgazdaságnak. A légszennyezés negyvenezer, öt évnél fiatalabb gyerek halálát okozza évente, emellett négymillió asztmás megbetegedés és kétmillió koraszülés írható a számlájára.

Évente egy olimpia

A szálló porból, nitrogén-dioxidból és ózonból fakadó légszennyezés Kínának okozta a legnagyobb károkat (az ország GDP-jének 6,6%-át), rögtön utánuk pedig holtversenyben következik Magyarország és Bulgária, ahol a rossz levegő a bruttó hazai termék 6%-át kitevő gazdasági kiesést okozott. Ez Magyarország esetében évi 9,4 milliárd dollár, vagyis 2845 milliárd forint. Az összeg amúgy nagyjából megegyezik a budapesti olimpia becsült (közvetlen és közvetett) költségeivel.


A légszennyezettség egy főre eső (balra) és az ország GDP-jéhez viszonyított költségei (jobbra) 2018-ban (Forrás: CREA)

A Greenpeace szerint a fosszilis energiahordozók égetéséből fakadó légszennyezés évente átlagosan 13 ezer ember haláláért felelős Magyarországon, emellett komoly szerepet játszik az asztma, a cukorbetegség, a különböző légzőszervi megbetegedések kialakulásában is.

A szervezet korábban a Levegő Munkacsoporttal közösen elvégzett mérések alapján azt is megállapította, hogy a budapesti levegő szennyezettsége jóval magasabb a hivatalos adatoknál.

"A fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó légszennyezés megnöveli az agyvérzéses, a tüdőrákos, és az asztmás esetek számát, évente több millió ember halálát okozva világszerte. Ráadásul mindez még több ezer milliárd dollárnyi gazdasági kárt is okoz az országoknak" - nyilatkozta ezzel kapcsolatban Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország légszennyezettségi szakértője, aki szerint pontosan ismert, hogy mit kell tenni: kivonni a dízel- és benzines járműveket, fejleszteni a tiszta közösségi közlekedést, bezárni a szénerőműveket és átállni a megújulókra. Ezt támasztja alá az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) kutatása is, ami szerint minden egyes dollár, amit az Egyesült Államokban a jobb levegő érdekében tett intézkedésekre elköltenek, legalább 30 dollárnyi hasznot hoz.


A légszennyezettségből fakadó PM2,5 szálló por, ózon valamint nitrogén-dioxid koncentrációja a világban (Forrás: CREA)

Az egészségügyi hatásokat az alapján számították, hogy az adott területen mit mutat a szennyezettség és ezt vetették össze az egyes országok egészségügyi statisztikáival és a várható egészségügyi hatásokkal, ami a koncentrációhoz köthető. A számítás figyelembe vette azon új kutatásokat, melyek azt vizsgálják, hogy a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó légszennyezés miként köthető egészségügyi hatásokhoz, kezdve az asztmától a cukorbetegségig.

(Borítókép: Getty)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.