Az Európai Parlament erről kiadott közleménye szerint a digitálisan vagy papír alapon elérhető igazolványnak három különböző fajtája lesz aszerint, hogy valaki már megkapta az oltást, átesett a fertőzésen vagy pedig negatív teszttel tudja igazolni, hogy nem fertőzött.
A védőoltások közül a megállapodás értelmében csak azokat fogják elfogadni, amelyeket az Európai Gyógyszerügynökség is engedélyezett, ezek a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca valamint a Janssen vakcinái. Arról, hogy elfogadják-e a más oltóanyaggal elvégzett oltásról szóló igazolást (mint a Sinopharm-vakcina vagy a Szputnyik V) a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek. Ez Magyarországon elég sok embert érint, hiszen az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ statisztikái szerint a kínai és az orosz vakcinával már csaknem 1,9 millió embert oltottak be itthon.
A kormány konzuli szolgálata a honlapján folyamatosan frissíti azoknak az országoknak a listáját, amelyekbe kétoldalú megállapodás alapján a magyar oltási igazolvánnyal is szabadon utazhatunk. A listán jelenleg kilenc ország szerepel, ezek Csehország, Horvátország, Szlovénia, Szerbia, Törökország, Montenegró, Georgia, Észak-Macedónia és Bahrein.
Mivel az EU-n belüli szabad mozgáshoz az is elég lesz, ha valaki friss teszttel tudja igazolni, hogy nem fertőzött, így az Európai Parlament és Tanács arról is megállapodott, hogy támogatni fogják a tesztek hozzáférhetőségét. Ezzel kapcsolatban egyelőre annyit lehet tudni, hogy a tesztek nem lesznek ingyenesek, viszont az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az Unió Szükséghelyzeti Támogatási Eszközéből legalább 100 millió eurót a SARS-CoV-2 fertőzést érzékelő tesztek megvásárlására költ.
A megállapodás kitér az igazolványok adatvédelmi vonatkozásaira is, eszerint az igazolványokban szereplő személyes adatokat a célország nem ellenőrizheti, valamint uniós szinten sem hoznak létre központi adatbázist. "Az adatokat kezelő és befogadó szervek közintézmények lesznek, így az európaiak gyakorolhatják az általános adatvédelmi rendelet által biztosított jogaikat" - szól a közlemény.
Amit egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy mikortól lehet majd külföldre utazni az EU-s igazolvánnyal. A 12 hónapra szóló ideiglenes rendelet jóváhagyásáról a Parlament a június 7-10. között megtartott plenáris ülésen szavaz majd, viszont az így elfogadott rendeletet még a Tanácsnak is jóvá kell hagynia, mielőtt az érvénybe léphetne.
(Borítókép: Alex Gottschalk/DeFodi Images/Getty Images)