Ezeken a képeken látszik, milyen munkát végeztek a Hera kameráit kalibráló magyar kutatók

2024 / 10 / 14 / Bobák Zsófia
Ezeken a képeken látszik, milyen munkát végeztek a Hera kameráit kalibráló magyar kutatók
Az aszteroidaeltérítő misszió folytatódik - megérkeztek az első képek a küldetésről.

A Hera misszió október 7-én indult útnak, hogy feltérképezze a Dimorphos nevű aszteroidát, amelyet 2022-ben mozdított ki pályájáról a DART űrszonda. A DART volt az első élesben zajló aszteroidaeltérítő küldetés, aminek központi elemét a kinetikus becsapódás metódusának tesztelése jelentette - ez annyit tesz, hogy az aszteroida felszínébe nagy sebességgel bevezették a szondát, hogy felmérjék az ütközés hatásait. Azt az űrtávcsövekkel és földi teleszkópokkal végzett megfigyelések alapján is tudni lehet, hogy a Dimorphos pályája a vártnál nagyobb mértékben változott a találkozás következtében és keringési ideje az aszteroidatársa, a Didymos körül több mint fél órával rövidült, de a távoli megfigyelések sok kérdésre nem adtak még választ, így szükség van egy olyan űreszköz bevetésére, ami a megrongálódott kisbolygót közvetlen közelről veszi szemügyre.

Ez az űreszköz lesz a Hera, ami egy fő szondával és két kisebb cubesattal látogatja meg az aszteroidarendszert két évig tartó utazása után és néhány hónapon át méréseket végeznek majd a Dimorphos körül, a cubesatok pedig landolnak is az égitesten. A Hera tehát a DART közvetlen folytatása, de ez esetben nem a NASA, hanem az Európai Űrügynökség felel a misszióért és az űreszközök elkészítése is európai cégek, intézmények bevonásával zajlott. A szondarendszer kameráit a BME MOGI (a Gépészmérnöki Kar Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszéke) munkatársai kalibrálták, részben a BME laboratóriumában, saját fejlesztésű műszerekkel, részben külföldi helyszíneken, Hollandiában és Németországban. "A különböző feladatokat ellátó kamerákat több szempont szerint vizsgáltuk: az egyenletes képalkotást, a hullámhossz szerinti érzékenységet, a szenzorok abszolút érték szerinti érzékenységét, valamint az optikai torzításuk jellemzőit." - mondta el Nagy Balázs Vince projektkoordinátor a projekttel kapcsolatban, hozzátéve, hogy a kutatók feladata lesz az űrből érkező nyers felvételeket korrigálása is a kalibrációs algoritmusok segítségével.

Az első képek pedig már meg is érkeztek az űrből, igaz, egyelőre nem a Dimorphost mutatják, hiszen a szonda még messze jár úticéljától, de a Föld és a Hold már látható rajtuk, így máris kiderült, hogyan látnak a szonda szemei a távolban. Az október 10-én és 11-én rögzített felvételek a műszerek üzembe helyezéséről és beállításáról szóló Near-Earth Commissioning Phase keretében készültek, aminek során az Asteroid Deck platformot a Föld felé fordították - ez a platform egyébként előrefelé (a haladási irányba) néz majd, miközben a berendezések működnek rajta.

(Fotó: ESA, JAXA)

Visszatérés a tett helyszínére az első sikeres aszteroidaeltérítő misszió folytatásában A DART misszió során kimozdíttak pályájáról egy aszteroidát. A küldetés azonban még közel sem ért véget. A második felvonásban a szondához magyar szakértők kalibrálják a kamerákat.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Ez a berendezés segített igazolni 2018-ban, hogy űreszköz kilépett a csillagközi térbe.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.