Az elmúlt közel másfél évben, sok egyéb mellett két tendencia biztosan meghatározta a számítástechnikát: az egyik az áttérés az otthoni munkavégzésre, a másik, ettől nem elválasztható trend a felhőszolgáltatások egyre nagyobb népszerűsége. Dolgozók millióitól várták el a főnökeik egyik napról vagy hétről a másikra, hogy melegítőnadrágban, a saját konyhájukban ülve legyenek annyira produktívak, mint korábban. Ehhez pedig az kellett, hogy minél inkább úgy tudjanak dolgozni, mint korábban az irodából - elérjék a szükséges fájlokat, mappákat, használhassák a megszokott szoftvereket.
Néhány héttel azután, hogy a Microsoft bemutatta a Windows 11-et, kiadtak egy sajtóközleményt egy sokkal kevésbé látványos, mégis jelentős új szolgáltatásról, a Windows 365-ről. Ezzel a megoldással, amelyet egyelőre csak vállalkozások vehetnek igénybe, a munkahelyi számítógépünk a felhőbe költözik. A rendszergazda beállítja, hogy a tizenkét különböző konfigurációból melyik való nekünk, néhány kattintással létrehozza a gépünket, mi pedig leülünk egy tetszőleges PC, Mac, táblagép vagy mobil mögé, elindítunk egy böngészőt, és belépünk rá. Ha másnap egy másik eszközről dolgoznánk, semmi akadálya, pontosan ott folytathatunk mindent, ahol abbahagytuk - hiszen az igazi számítógépünk egy szerveren fut valahol, mi pedig bármilyen böngészőből hozzáférhetünk. Ez a rugalmasság rengeteg vállalkozásnak segíthet, akár azzal, hogy nem kell az új, vagy időszaki munkatársaknak céges gépet venni, hiszen a sajátjukról is biztonságosan dolgozhatnak, vagy azzal, hogy nem szükséges túl erős gépeket venni, hiszen a kezünkben lévő eszköznek csak egy böngészőt kell tudnia futtatni, a felhőben lévő konfiguráció ereje lesz az igazán fontos.
A The Verge cikke kiemeli, hogy ilyen virtualizációs szolgáltatásokat korábban is igénybe lehetett venni, de Redmond ígérete szerint ez sosem volt ilyen egyszerű; azoknak szánják a terméket, akiknek a virtuális gépek használata "túl drága vagy túl bonyolult volt, esetleg nem volt meg hozzá a szakértelem házon belül". Néhány nappal a bejelentés után véletlenül kiszivárgott az árazás egy része is, pedig ennek az augusztus eleji indulásig titokban kellett volna maradnia: egy kétprocesszoros, 4 GB RAM-os gép 128 GB-nyi tárhellyel havi 31 dollárba fog kerülni az Egyesült Államokban - és lesz ennél olcsóbb és drágább konfiguráció is. Heteken belül kiderül, hogy mindez mennyire működik jól a gyakorlatban.