Az SLS rakéta tesztelése tavasszal nem haladt a tervek szerint: az üzemanyagként szolgáló extra alacsony hőmérsékletű oxigén és hidrogén betöltése során először az oxigén hőmérsékletével, később a hidrogén szivárgásával és egy rosszul működő szeleppel akadtak gondok, végül ezeknek az elhárítása miatt vissza is kellett szállítani a rakétát az összeszerelő csarnokba. A vizsgálatok alapján megállapították, hogy a szelepet egy kisméretű gumidarab torlaszolta el, a hidrogén szivárgásának problémáját pedig orvosolták a kilazult csavarok megszorításával.
A NASA döntése szerint néhány nappal ezelőtt szállították vissza az indítóállásra az SLS-t és június 20-án elkezdték feltölteni a tartályokat folyékony oxigénnel (LOX) és folyékony hidrogénnel (LH2), hogy kiderüljön, ez alkalommal mindent rendben találnak-e a rendszerrel. A folyamat közben újra hasonló akadállyal szembesültek a mérnökök, mint áprilisban: hidrogén szivárgását detektálták az egyik kábelen, amit megpróbáltak a kábel felmelegítésével és visszahűtésével megoldani, de a hibát nem sikerült elhárítani. Ez azonban a mostani alkalommal nem vezetett a tesztek végéhez: az irányítócsapat az adatok elfedésével kerülte ki, hogy a rendszer leállítsa magát, ami egyébként, egy élesben zajló üzemanyagtöltés és visszaszámlálás során automatikusan bekövetkezett volna. A tesztet ezután egészen a végéig lefolytatták, a terveket csak annyiban kellett módosítani, hogy a visszaszámlálást T-29-kor ("kilövés" előtt 29 másodperccel) és nem T-9-kor fejezték be.
A leendő holdrakéta utolsó nagyobb tesztje ezzel befejeződött, az SLS-t a továbbiakban elszállítják az indítóállásról (bár ez még nem történt meg, ezért a Kennedy Űrközpont élő adásában meg lehet tekinteni, hogyan várakozik a rakéta), majd az adatok elemzése után döntés születik arról, útjára indulhat-e augusztusban az első Artemis misszió a Hold felé.
(Fotó: NASA/Joel Kowsky)