Vagy legalábbis többen is ezt olvassák ki a titokzatos sorokból, ám – ahogy az a francia mester jóslatai esetén megszokott – maga a jövendölés egyfelől kétértelműen van megfogalmazva, és bár hunyorogva, messziről akár zombikat is bele lehet olvasni, de ugyanígy vonatkozhat a szöveg mondjuk korrupt politikusokra akár (akik a zombiknál kevésbé izgalmasak, cserébe gyakrabban is fordulnak elő). Másfelől az sem biztos, hogy ez a részlet egyáltalán Nostradamustól származik. Akárhogy is, 2021 van, egy járvány éppen végigsöpör a világon, szóval az amerikai járványügy leporolta a 2011-ben útjára indított, online kiskátéját, amelyből felkészülhetünk a legrosszabbra: a holtak kikelnek a sírjukból, és kiteregetik a már-már elfeledett családi szennyest... (Vagy csak simán levadásszák az élőket.) Egyesekben persze felmerülhet, hogy minek most ilyesmivel hülyéskedni, minek még zombikkal is hergelni a népet, de mint arról szó volt már, a CDC kezdeményezése még 2011-ben kezdődött, és a honlap tanulsága szerint nagyon hasznosnak bizonyult. Ami puszta hülyéskedésnek indult, az ugyanis egy univerzális platformmá nőtte ki magát, amely segítségével az emberek úgy általában felkészülhetnek a nem várt eseményekre.
Ennek megfelelően az oldalról elérhető blogon általában művelődhetünk a popkultúrában előforduló zombikról, de olvashatunk arról is, hogy milyen élelmiszereket, eszközöket, gyógyszereket érdemes elraktároznunk zombitámadás, hurrikán vagy hát ugye egy világjárvány idején. Nem véletlenül a felkészülésnek létezik egy kifejezetten tanároknak szánt szekciója, ahol különböző játékos formákat javasolnak a diákoknak a katasztrófa helyzetekre történő felkészítésére, illetve ennek a szemléletnek az elsajátítására. Emellett pedig puszta jófejségből képregényt is felraktak, sőt egy helyre kis posztert is letölthetünk (jómagam is ezzel ékesítettem alant a cikket).
Persze 2021 nem csak Nostradamus zombijaitól hangos (pontosabban: csendes), de a közösségi média tele van őrültebbnél őrültebb összeesküvés-elméletekkel arról, hogy miként akarnak csipet ültetni az emberekbe az oltásokkal, azok milyen mutációt okoznak satöbbi-satöbbi. Tehát felmerülhet, hogy talán mégiscsak szerencsétlen a CDC időzítése. Ugyanakkor a járványügy a főoldalon, és mindenhol máshol is rögtön egyértelművé teszi, hogy csak hülyéskedésbe oltott, edukációs célú játékról van szó. A Yahoo azonban több szakértőt: katasztrófaügyi szakembereket, szociológusokat is megkérdezett a CDC lépéséről. Ez utóbbit a legtöbben üdvözölték, és jó (egyesek kifejezetten zseniális) kezdeményezésnek tartották, mivel az utóbbi időben rengetegszer kiderülhetett, hogy bizony nem árt felkészülni a legkülönbözőbb váratlan helyzetekre. Mások szerint a hivatal a katasztrófára felkészülést, mint mentalitást a legkülönbözőbb csoportokhoz szeretné ezen a vicces/játékos úton eljuttatni. Elmondták azt is, hogy a lényeg nem a zombikban van, a csoszogó hullák pusztán figyelemfelkeltő elemek, melyek szabadon behelyettesíthetőek hurikánnal, áradással, áramkimaradással vagy éppen koronavírussal. Lee Clarke szociológus professzor például kiemelte azt is, hogy egy éve kiderült, hogy időnként nem számít mennyi pénze van az embernek, bizonyos esszenciális felszerelésekből kifogyhatnak a boltok, és ezekből jó ötlet reálisan szükséges mennyiséget elraktározni (a CDC oldala természetesen mennyiségi ajánlást is tesz).
Felkészülni, és erre felhívni a figyelmet egyáltalán nem butaság. Hiszen télen csak egy fél napos vagy pár órás áramszünet is roppant kellemetlen tud lenni, ha már beállt a sötét, és a fűtéshez is szükséges az elektromosság.
Ha pedig valami kiderült 2020-21-ben, hogy sajnos a 21. században is történnek nagyobb hoderejű váratlan események, és nem árt ezekre józan, de előregondolkodó módon felkészülni.
(Címlapkép/nyitókép: Pixabay)