Ha valaki eddig azt gondolta, hogy a szobabiciklizés csak testedzésnek, vagy az online autóverseny játékok csak hobbinak jók, az most újragondolhatja, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanis tegnap kihirdette az Olimpiai Virtuális Versenysorozatot (Olympic Virtual Series), amelynek versenyszámai közé felvették többek között ezeket a kategóriákat is. Az e-sportnak ugyan megvannak a maga nagyszabású rangadói, de a hivatalos olimpián eddig még nem jelent meg, mint engedélyezett versenyforma. Mivel most már az Olimpiai Bizottságnak is van digitális stratégiája, valamint a fiatalabb korosztályt is szeretnék megnyerni maguknak, ezért idén változtattak az eddigi gyakorlaton és összefogtak öt Nemzetközi Sportszövetséggel és több játékkiadóval, hogy megteremtsék a virtuális játékok első eseményét. A számok az alábbiak lesznek:
Inaugural Olympic Virtual Series to include International Federations and Game Publishers in Baseball, Cycling, Rowing, Sailing and Motor Sport.
Taking place ahead of @Tokyo2020, the series begins on 13 May, continuing through to 23 June 2021.https://t.co/cjWj33wVYD— IOC MEDIA (@iocmedia) April 22, 2021
Az e-sportokkal való kapcsolat szorosabbra fűzése már régóta terítéken volt az olimpia szervezőinél, de a következő, Párizsi Olimpiánál még valószínűleg nem fogják hivatalosan bevenni a játékok közé. A mostani eseménynek a fő mozgatórugója a járványhelyzet lehet, egyrészt, mivel a lezárások miatt sokan áttértek az e-sportokra, illetve hivatásos sportolók is gyakran kénytelenek voltak az edzés szokatlan, otthoni formáját választani: a Tour de France-ra készülő kerékpárosok közül is többen inkább zárt térben, a Zwifttel készültek fel.
Másrészt, mivel az idei olimpiára nem engednek külföldi nézőket, így a nézőszám csökkenése is arra inspirálhatta a szervezőket, hogy valamilyen más platformra próbálják terelni a közönséget, hogy ne veszítsék el az érdeklődést a késlekedés miatt egyébként is nagyon megdrágult, 'elátkozott' esemény iránt. Amellett, hogy a költségek már tavaly decemberben 22%-kal növekedtek, idén pedig a New York Times beszámolója szerint már elérték a 15,4 milliárd dollárt, a japán lakosok részéről sem élvez nagy népszerűséget és teljes támogatottságot az esemény. Már csak azért sem, mert az országban lassan halad az oltás, eddig a népesség kevesebb, mint 1%-át oltották be, ez a tény pedig nem kedvez a tömegrendezvények szervezésének.
Visszatérve az Olimpiai Virtuális Kupához, a versenyről egyelőre még nem sokat lehet tudni az időpontokon kívül, a részvétel a szervezők/kiadók platformjain keresztül fog zajlani és a nézők az Olympic Channel honlapján követhetik majd az eseményeket. További információkat ugyanitt találunk majd, amint a Bizottság közzéteszi a részleteket.
(Fotó: Flickr/x_ys)
A Tokiói Olimpián nem lesz kötelező az oltás, de le kell tölteni a nemzeti kontaktkövető appot
Közzétették az olimpia első playbookját, vagyis forgatókönyvét, ami betekintést nyújt, hogyan is fog zajlani ez a nagyon rendhagyó olimpia.
A nemek közötti egyenlőtlenség az e-sportban is egyértelműen jelen van
Különösen a nők zaklatása és a jogi képviselet hiánya miatt.
Virágzik-e az e-sport a karantén idején?
Az e-sport amúgy is átalakulóban volt, és számtalan kérdőjel jelent meg körülötte. A járvány megjelenésével a kérdőjelek száma csak gyarapodott: milyen irányba tart az elektronikus sportolás, és miféle jövő várhat rá.