A Gorllia Glass üvegeket gyártó Corning szerint az apró karcolások a készülékek egyre fejlettebb kameráit sem kímélik, ami előbb vagy utóbb a képminőség romlását eredményezi. Ezért hamarosan piacra dobják a Gorilla Glass DX és DX+-t, kifejezetten telefonkamerákra szabva.
Ha előlapi üvegről van szó, rengeteg verzió közül választhatunk a piacon az olcsóbbaktól kezdve a japán Dragon Trial és az amerikai Gorilla Glasson át, egészen a drága zafírüvegekig. Illetve ezeken kívül is léteznek más anyagokból készült megoldások. Okostelefonunknál, különösen, hogy ha mindkét oldala üvegből van, két szempontot érdemes figyelembe venni: mennyire bírja a karcokat, na és persze az ütéseket, ejtéseket. Ezt a kettőt, vagyis, hogy karcálló és ütésálló is legyen nem egyszerű egyszerre megoldani, ugyanis a karcállósághoz a felületnek nagyon keménynek kell lennie. Ahhoz pedig, hogy ütésálló legyen, inkább puhább felület szükséges.
A Corning 2005 óta dolgozik az üvegein, az első iPhone-t például már az első generációs Gorilla Glass üveg védte. Itt a feltétel az volt, hogy az akkori lehetőségekhez mérten vékony, de erős üveget kapjanak a felhasználók. Ezen kívül egy olajfólia bevonattal is ellátták a kevesebb ujjlenyomat és maszatolódás érdekében. Az első Gorilla Glass összesen kétszáz okostelefon típuson volt megtalálható.
2012 januárjában jelentették be az új, második generációs Gorilla Glass üveget, aminél a fejlesztők leginkább arra fókuszáltak, hogy az első generációs strapabíróságát vékonyabb kivitelezésben érhessék el a felhasználók. A Gorilla Glass 2 húsz százalékkal vékonyabb lett elődjénél, ennek köszönhetően javult a kijelző képminősége, fényereje, és érintésérzékenysége. Ez az üveg többek között a Samsung Galaxy S3-ban kapott helyet, és összesen hatszázmillió mobilra gyártották le.
Egy évvel később megérkezett a Gorilla Glass 3, ami még manapság is elég sok, főleg belépő szintű okostelefon védelméről gondoskodik. Ahogy már említettük, nehéz egy kalap alatt összehozni az üveg karc- és ütésállóságát is, a cég munkatársai azonban úgy gondolják, hogy próbálkozni lehet, sőt kell is. A Gorrila Glass harmadik generációjánál így tehát már a karcállóság kapta a legnagyobb hangsúlyt. Ez az NDR (Native Damage Resistance) technológia bevezetésének köszönhető, így
az új üveg háromszor ellenállóbb lett elődjénél.
A Gorilla Glass 3 többek között a Galaxy S4-en, az iPhone 5-ös sorozaton, az LG G3-on is megtalálható.
A következő generáció megjelenéséig kicsivel több mint egy évet kellett várni. 2014. novemberében aztán megérkezett a még erősebb és még vékonyabb Gorilla Glass 4. A szerkezetileg is megújított új üveget elsősorban az ejtésekből adódó sérülések elkerülésére fejlesztették. A Corningnál ugyanis úgy látták, hogy az üveg inkább legyen ütésállóbb, mint karcálóbb. Hiszen karcosan még használható a telefon, de betört képernyővel már nem. Ennél a verziónál azt mérték a mérnökök, hogy ha egy méter magasságból leejtjük a telefont, akkor az üveg nyolcvan százalék eséllyel sértetlen marad. Ez a típus került például a Galaxy A8 2018 előlapjára, az LG G5-re vagy a One Plus 3T-re.
A Gorilla Glass ötödik generációja a legtöbb mai okostelefon védelméért felel, leszámítva a legújabb csúcstelefonokat, amelyek már az újabb generációval érkeznek, érkeztek. A Gorilla Glass 5-nél szintén az ütésállóság volt a fókusz, így az előző generációt fejlesztették tovább. A labormérések alapján pedig az elődjénél négyszer jobb eredményt produkált:
itt már az 1,6 méter magasságból leejtett telefonnál is ki merték jelenteni a nyolcvan százalékos túlélési arányt.
A Gorilla Glass először a Galaxy Note 7-ben volt megtalálható, de ez védi a Huawei Mate 20 Pro-t, a One Plus 6-ot, a Note 9-et, az S10-et, és a Xiaomi Redmi Note 7-et is.
A legújabb, legstrapabíróbb generációt 2018. júliusában mutatta be a gyártó. Itt egy teljesen új kompozíciót alkalmaztak: ennek, és az utólagos vegyi eljárásoknak köszönhetően az üveg jobban tömöríthető. Természetesen itt is az ütésállóság volt a fő szempont,
a tesztek során egy méteres magasságból tizenöt esést bírt ki az üveg, méghozzá mindenféle sérülés nélkül.
Ezzel voltaképp duplázták az előző generációk strapabíróságát. Emellett fejlesztettek az áttetszőségen, az érintésérzékenységen, és a vezeték nélküli töltéssel való együttműködésen is. Elsők között a One Plus 6T jött ki Gorilla Glass 6-os előlapi üveggel, de ez került a Xiaomi Mi 9-re, a Galaxy S10-re és a Plusra. Aki kíváncsi, ezen a linken megnézheti, hogy vajon az ő készülékét Gorilla Glass üveg védi-e.
2020. júliusában több változás is történt a cég háza táján. A Corning egyrészt felhagyott a Gorilla Glass generációk számozásával, másrészt piacra dobta a Gorilla Glass Victust. Ami - túlzás nélkül - minden eddigi fejlesztésükön túltesz. Az előlapi üveg által nyújtott védelem itt ugyanis már az okostelefonok mellett a tabletekre és laptopokra is vonatkozik. Emellett, a Corning laboratóriumi tesztjei alapján az Gorilla Glass Victus-szal ellátott eszközök ütésállósága két méteres zuhanás esetén is garantált. (A legutolsó verziónál ez a magasság 1,6 méter volt.) Plusz a gyártó elmondása szerint kétszer ellenállóbb a karcolásokkal szemben a korábbi Gorilla Glass generációkhoz, és négyszer ellenállóbb más márkák előlapi üvegjeihez képest.
Ezeket eredetileg a viselhető eszközök védelmére fejlesztették ki: az SR és az SR+ 2016-ban jelent meg, utóbbi védi többek között a Gear S3-at is, míg a DX és a DX+ 2018-ban bukkant fel először a piacon. Itt a strapabíróság mellett a fényáteresztő képességen, és ezáltal az eszközöknél az olvashatóságon és a fényerőn is javítottak. Az első Gorilla Glass DX+-os eszköz a Samsung Galaxy Watch lett. A fejlesztések azonban itt még nem értek véget, hiszen
a DX és aDX+ hamarosan a telefonok kamerájának védelméről is gondoskodik.
A mérnökök célja, hogy a telefon kameravédelmének maximalizálása a megszokottnál jóval tovább garantálja a tökéletes kép- és videóminőséget, ezáltal lényegében az eszköz időtállóságán is javítson. Scott Forester, a Gorilla Glass marketing és innovációért felelős alelnöke szerint a fény- és világításkezelő rendszerek felé támasztott igények egyre nagyobbak a fogyasztói oldalról. Ám ahogy az okostelefon kamerarendszerei egyre kifinomultabbá válnak (gondoljunk csak a szépen kialakított, vagy a mobil hátoldalán kicsit kidomborodó lencsékre), úgy a sérülések kockázata is egyre nagyobb.
Hogy pontosan mikor, és mely telefonokra érkeznek az új üvegek, arról a cég nem közölt pontos információt, a Wired cikkírója szerint azonban elsőként a legújabb Samsung telefonokon találkozhat majd vele a közönség, amiket a jövő hónapban mutatnak be a tengerentúlon.
(Források: Nextpit, Corning, Dignited, Wired, fotó: Getty Images Hungary)