A Potsdam Intézet Klímakutató Központja (PIK) véleményezte az Intergovernmental Panel on Climate Change (Éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport, IPCC) 1,5 °C címmel kiadott jelentését, mely szerint a benne szereplő több mint 400 éghajlati forgatókönyv közül csak körülbelül 50 esetben kerülhetjük el az ipari forradalom előtti globális átlaghőmérséklet 1,5 Celsius fokkal történő túllépését.
Ráadásul az új tanulmány szerint még kevesebb, mindösszesen 20 olyan forgatókönyv akadt, ami reális feltételezésekkel élt a káros folyamatok mérséklésének lehetőségeit illetően,
például a légkörből történő szén-dioxid kivonás sebességéről és elérhető nagyságrendjéről, vagy a fák ültetésének hatásairól.
A jelentést értékelő jelentés bürokratikusnak és talán feleslegesnek hangzó folyamata azért nagyon fontos, mert a segítségével ki lehet szűrni a reális cselekvési terveket. Lila Warszawski, a PIK vezetője elmondta, hogy a kibocsátási forgatókönyvekben öt vizsgált kibocsátás-csökkentési lehetőség kombinációiról van szó. A validálási folyamatban annál reálisabbnak értékeltek egy ilyen tervet, minél több kibocsátás-növelő tényező egyidejű, jelentős mérséklését tartalmazta.
Az elemzés szerint mind a 20 kiemelt forgatókönyvnek van legalább egy olyan része, ahol a benne foglalt változtatás keresztülvitele komoly kihívást jelent, a vázolt ésszerű mértékű módosítgatás már valószínűleg nem elég. A valóság, amivel szembe kell néznünk, inkább az, hogy át fogjuk lépni az 1,5 Celsius fokos határt, melynek elérhetősége gyorsan távolodik tőlünk a tétlenséggel vagy elégtelen cselekvéssel töltött idő alatt.
"Az energiaszektor kulcsfontosságú a 1,5 Celsius fokos cél elérésében, természetesen egyrészt az energiaigény csökkentésével, másrészt az energiafelhasználás és -termelés dekarbonizációjával. A szén-dioxid eltávolítása a légkörből és például a föld alatt történő tárolása szintén elengedhetetlen. A földhasználatnak is nettó szén-dioxid-elnyelővé kell válnia, például tőzeges területek újranedvesítésével vagy erdősítéssel. Végül az erőteljes üvegházhatású gáz, a metán kibocsátását is csökkenteni kell, ami főképp az állattenyésztésből ered, vagy az olaj- és gázkitermelés szivárgásából. Ez elég hosszú lista" - mondta el Warszawski.
Az IPCC rendszeresen készít ehhez hasonló forgatókönyveket, és a PIK validálja, ellenőrzi őket. A mostani revízió után a szervezet által kiadott jelentés szerint a fentebb említett 20 forgatókönyv nagyrészt helyes becsléseket adott a szén-dioxid megkötésének ütemére és volumenére, és a fásítási erőfeszítések paramétereit is helyesen mérték fel.
(Forrás: Phys Kép: Unsplash)