Megtalálták az európai tavaszi havazás okát - a Barents-tenger olvadó jégtakarója a magyarázat

2021 / 04 / 20 / Bobák Zsófia
Megtalálták az európai tavaszi havazás okát - a Barents-tenger olvadó jégtakarója a magyarázat
Az atmoszferikus pára összetételének elemzésével jöttek rá a kutatók, hogy a nedvesség nagy része a Barents-tengerből származik, ahol egyre gyorsabban tűnik el a jégtakaró. Emiatt a jövőben is lehet tavaszi hóviharokra számítani.

1838. március 13-án éjszaka Pest lakói elborzadva látták, hogy a Duna vize elönti az utcákat és betör a házakba, magával ragadva minden mozdítható tárgyat és embereket is. A segítségükre siető Wesselényi Miklós először lovon, majd csónakkal próbálta menteni őket, ám közben egy időre kénytelen volt hazamenni és melegebb kabátot keresni magának, ugyanis minden egyes ruhadarabja ráfagyott a testére, ahogy azt a visszaemlékezéseiben is szemléletesen megírta. A Duna azon az estén azért öntött ki a medréből, mert a tavaszi áradás vizét feltartották a Csepel-szigetnél kialakuló jégtorlaszok, amelyek a szokatlanul télies tavaszon nem tudtak felolvadni.

Ez az eset csak egyike volt azoknak az időjárási anomáliáknak, amelyek a történelem folyamán már sokszor bekövetkeztek, amikor is az évszakok hétköznapi rendjéhez igazodó időjárás hirtelen eltért a megszokottól.

Ezeket a jelenségeket nem lehet a klímaváltozás számlájára írni, de az azóta gyorsuló ütemben zajló globális felmelegedés még sokkal több ilyen rendszertelen jelenséget hozhat a jövőben, és ami még nagyobb probléma, hogy ezeket a változásokat sokszor lehetetlen előre látni, így nehezen lehet rá felkészülni. Márpedig a mezőgazdaság, élelmiszertermelés, vízellátás szempontjából fontos lenne tudni, hogy mihez kell alkalmazkodni a jövőben, ha már megelőzni nem tudjuk a klímaváltozás következményeit. A bolygó ökoszisztémája egy összefüggő rendszert alkot, ami, ha valahol változás következik be, más területeken is módosulhat.

Egy ilyen változásra azonban már fény derült: az Északi-sark jégtakarója bizonyítottan olvad és ennek hatása a világ többi részére egyre világosabbá válik.

2018 februárjában Európában rendkívüli hideg köszöntött be, ezt az időszakot a Keleti Szörnynek (Beast from the East) nevezték el. Az Oulu Egyetem professzorának, Hanna Bailey-nek vezetésével és a Cage (Centre for Arctic Gas Hydrate, Environment and Climate) glaciológusának, Alun Hubbardnak a részvételével zajló kutatás során, melynek eredményeit a Nature Geoscience-ben publikálták, bizonyítékot találtak arra, hogy a havazás nagy része az Északi-sark felől, a Barents-tengerből elpárolgó víz miatt érkezett Európába. Az atmoszferikus pára összetételét izotópos elemzésnek vetették alá, és úgy találták, az összes hó 88%-a, vagyis 140 milliárd tonna a Barents-tengerből származott. Ez a nagy mértékű párolgás pedig az olvadó jégtakarónak köszönhető.

"A jégtakaró lényegében egy fedő az óceánon. És a hosszú távú csökkenése miatt, amely az Északi-sarkon megfigyelhető, egyre növekvő mennyiségű nedvesség éri el a légkört a tél folyamán, ami közvetlen hatással van a dél felé eső területek időjárására, extrém havazásokat okozva." - mondta Bailey a CAGE közleményében -

"Az intuícióval ellentétesnek tűnik, de a természet komplex és ami az Északi-sarkon történik, az nem marad az Északi-sarkon."

A kutatócsapat analizálta az időjárási adatokat 1979-ig visszamenőleg és arra az eredményre jutottak, hogy minden egyes négyzetméternyi elolvadt jégtakaró 70 kilónyi plusz párolgásnak, nedvességnek felel meg, ami évente 1.6 mm-rel növeli a hómennyiséget a kontinensen. A felfedezés megmagyarázza a mostanában tapasztalt váratlan hóesést is, ami Európa nagy részét érintette, valamint a jövőre való predikciót is lehetővé teszi: a tanulmány szerint a következő hatvan év alatt a Barents-tenger teljesen jégmentessé válhat (a "Keleti Szörny" érkezésekor 60%-a volt fedetlen), ezzel pedig az egyik fő forrása lesz az európai hóeséseknek.

(Fotó: Wikimedia Commons, Flickr/gridarendal)

További cikkek a témában
:

A Golf áramlat évezredek óta ma a leggyengébb. Ha leáll, Európa hirtelen befagyhat Közép-Európa szívében nehéz elképzelni, de Észak-Európában a Golf-áramlat tartja fenn a megszokott hőmérsékleti és időjárási viszonyokat, és ha leáll, akkor a soha nem látott keménységű északi-sarki tél nem közeledni fog, hanem kitörni Európában.
A szokatlan hideg miatt Texasban megfagytak a szélerőművek, több millió ember maradt áram nélkül Az állam 25 gigawattos szélenergia-temrelésének nagyjából a fele kiesett, miközben az energiafelahsználás rekordmagasságba emelkedett a hideg idő miatt.
Nagyon ritkán esik karácsonykor a hó, mégis a fehér karácsony szerintünk az igazi – mégis miért? Túlzott elvárasainkat az oly ritka fehér karácsony iránt két dolog táplálja: az egyik a kis jégkorszak, a másik pedig Charles Dickens.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.