"Az észak-koreai hackerek a világ vezető bankrablói, akik fegyver helyett billentyűzetet használnak és pénzeszsákok helyett digitális pénztárcákat lopnak" - idéztük John C. Demers helyettes főügyészt, az amerikai Igazságügyi Minisztérium Nemzetbiztonsági Osztályának vezetőjét, amikor tavaly ilyenkor arról számoltunk be, hogy vádat emeltek három észak-koreai kiberbűnöző ellen. Az már akkor is látszott, hogy Phenjannak egyre több bevételt termelnek a feltört kriptotárcák, hogy így az országgal szembeni szankciók ellenére bevételhez jussanak. Most a Wired arról számolt be, hogy Kim Dzsongunék étvágya a vádemelések ellenére sem csökken: 2021-ben százmillió dollárral több pénzt loptak el így, mint egy évvel korábban. Ehhez hét akciót hajtottak végre kriptotőzsdék és befektetési cégek ellen; ezeket a felhasznált kártevők, az igénybe vett infrastruktúra, illetve a célállomásként használt számlák alapján tulajdonítják nekik.
"Örömmel fogadtuk a rendvédelmi szervek fellépését Észak-koreával szemben, ám a fenyegetés megmaradt és erősödött"
- nyilatkozta a Wirednek Erin Plante, a Chainalysis nevű elemzőcég munkatársa. Adataik alapján, amelyekhez mindig a rablás pillanatában érvényes árfolyamokat veszik figyelembe, 2021. ugyan jobb év volt a rezsimnek, mint 2020., de a 2018-as, félmilliárd dollár fölötti rekordjukat még így sem tudták megdönteni. Szintén a Chainalysis jutott arra a megállapításra, hogy a kiszemelt valuták összetétele megváltozott. A bitcoin már csak egyötöde az ellopott pénznek, míg az ether közel hatvan százalék. Utóbbi értéke tavaly nyolcvan százalékot emelkedett, miközben a jelentősége a rá épülő technológiák, például a különböző okos szerződések vagy az NFT-k miatt, látványosan megnőtt.
A Mandiant nevű biztonsági cég szerint jelenleg a kriptovaluták eltulajdonítása a legfontosabb feladata az Észak-Koreának dolgozó hackereknek, még azoknak is, akik mindeközben gyógyszervállalatoktól próbálnak a koronavírussal kapcsolatos információkhoz jutni.
(Borítókép: Steve Barker/Unsplash)