Az amerikai Igazságügyi Minisztérium szerdán vádat emelt három észak-koreai hírszerző tiszt ellen, akiket többek között azzal vádolnak, hogy több akció keretében mintegy 1,3 milliárd dollárnyi kriptovalutát próbáltak meg ellopni - számolt be róla a The New York Times. Bár a minisztérium azt nem közölte, hogy a Park Csinhjog, Dzson Cshanghjog és Kim Il néven azonosított hekkerek pontosan mennyi pénzt loptak el valójában, ám a lap értesülései szerint az okozott kár legalább 112 millió dollárra tehető, ennek pedig csaknem a tizedét, 11,8 millió dollárt egyetlen, New York-i székhelyű pénzügyi intézmény tárcájából emelték el. A hekkerek több malware-t is készítettek, amelyek olyan programnak álcázták magukat, amelyekkel kriptovalutákkal lehet kereskedni vagy kriptovaluták tárolására alkalmas, így jutottak be a célpontjaik számítógépére.
Az észak-koreai Általános Felderítő Iroda tagjai a világ minden táján hajtottak végre online akciókat, a vád szerint többek között ők bénították meg a Wannacry vírussal Nagy-Britannia egészségügyi ellátásának számítógépes rendszerét, emellett ATM-eket törtek fel és adathalász átverésekkel is próbálkoztak. Bár az Igazságügyi Minisztérium szerint a három hekker tehető felelőssé a Sony elleni, 2014-es támadás miatt is, amelyben Az interjú című filmre válaszul hekkerek a filmóriás számítógépeinek nagy részét feltörték, a hírszerzők célja a legtöbb esetben a pénzszerzés volt. Ehhez számos módszert használtak, 2019-ben például egy máltai bank rendszerét törték fel, és indítottak nagy összegű átutalást, de a legtöbb esetben kifejezetten a kriptovalutákra utaztak.
"Az észak-koreai hekkerek a világ vezető bankrablói, akik fegyver helyett billentyűzetet használnak és pénzeszsákok helyett digitális pénztárcákat lopnak"
- írta az esetről kiadott sajtóközleményben John C. Demers helyettes főügyész, az Igazságügyi Minisztérium Nemzetbiztonsági Osztályának vezetője, aki azt is hozzátette, hogy Észak-Korea gyakorlatilag egy zászlóval rendelkező bűnözői szindikátussá vált, amely arra használja az állami erőforrásokat, hogy százmilliós nagyságrendben lopjon pénzt.
Ezzel kapcsolatban a The New York Times megjegyzi, hogy a Recorded Future nevű, kiberbiztonsággal foglalkozó szervezet jelentése szerint az ország az elmúlt időszakban jelentősen bővítette a kiberbűnözési kapacitásait, amelyek elsősorban arra irányulnak, hogy kriptovaluták ellopásával pénzt szerezzenek a kormánynak. Stephanie T. Kleine-Ahlbrandt, a Stimson Center nevű think-tank munkatársa a lapnak elmondta, hogy a kriptovaluták megkönnyítették, hogy Phenjan illegális bevételekre tegyen szert, hiszen a tranzakciók teljesen anonim módon történnek, a szabályozás hiányosságai miatt pedig a kriptopénzzel foglalkozó szervezetekre nem vonatkoznak ugyanolyan előírások és szabályok, mint a hagyományos pénzintézetekre. Észak-Koreával szemben már az 1950-es évek óta érvényben vannak bizonyos szankciók, az utóbbi időben pedig a nyugati hatalmak elsősorban az ország atomprogramja miatt vetettek ki újabb és újabb korlátozásokat, ám a kriptovaluták jelentősen megnehezítik a Nyugat számára, hogy ezeket a szankciókat hatékonyan érvényesítsék.
A bitcoin árfolyama az elmúlt napokban átlépte az 50 ezer dolláros határt, ezzel együtt pedig egyre több intézmény és vállalat fektet be kriptovalutákba. Emiatt természetesen a kriptovalutákra szakosodott bűnözés is egyre nagyobb üzletté válik, hiszen egy darab ellopott bitcoinnal is milliókat lehet keresni.
Azt Demers is elismerte, hogy mivel a jelen ügy vádlottjai Észak-Koreában élnek, nagyon kevés esély van rá, hogy bármelyiküket letartóztassák, ugyanakkor fontosnak érezték, hogy jelezzék a világ számára, milyen veszélyt jelentenek ezek a bűnözők. "Ha aközött kell választani, hogy csöndben figyeljük, ahogyan egyes nemzetek rosszindulatú, a normákat felrúgó online aktivitást folytatnak, vagy vádat emelünk ellenük, a választás egyértelmű. Vádat fogunk emelni ellenük."
(Fotó: Getty Images)