Híres amerikai költők stílusában ír verset a Google mesterséges intelligenciája

2020 / 11 / 25 / Felkai Ádám
Híres amerikai költők stílusában ír verset a Google mesterséges intelligenciája
Nekünk csak a kezdősort kell megadni, és a Google szoftvere meg is írja nekünk a klasszikus amerikai költeményt akár arról is, hogy nem ízlett az ebéd.

A Verse by Verse nevű szoftver a Google új, mesterséges intelligenciára alapuló versgenerátora. Az alapelve igen egyszerű, nekünk csak az első sort kell megadnunk, és utána szoftver különböző lehetőségeket dob fel a folytatásra. Első körben azonban ki kell választanunk három klasszikus költőt, „múzsát”, akik a javaslatokat teszik a következő sorokra. Esetemben ez Edgar Allan Poe, Walt Whitman és Robert Frost triumvirátusa. Ezután beállíthatjuk a sorok szótagszámát, a verstípust, valamint a kívánt rímképletet. Végül pedig írnunk kell egy első sort, és ezt követően a beállított paraméterek függvényében a költők több javaslatot is tesznek a folytatásra.

Mivel próbáltam aktuális lenni, a "Covid, I hate you" kezdősorral leptem meg a szellem újvilági óriásait (miután kiderült, hogy a Covidhoz nem igazán találnak rímet, de ebben a formában amúgy is drámaibban hangzik). Szóval: Covid, I hate you Poe-tól:

Covid, I hate you
On the moony blue!
Keep my sad day light!
Beside thee on night!

Ez pedig Walt Whitman verse:

Covid, I hate you
Ye have the argue;
Sleep, darkness, light, light,
Bright and black as night!

Végül Robert Frost megoldása:

Covid, I hate you
Love's a way to do.
Come on the good fight,
I shall laugh all night.

Természetesen a fenti szerzőket remixelni is lehet. Viszont, mint látható, az algoritmus csak a rímekre, a szótagszámra figyel, a vers értelmére már nekünk kell, és nem mindig dob fel értelmes megoldást az algoritmus. Illetve pár modernebb szóhoz a szoftver nem talál rímet (ilyen volt tehát a Covid, de a „virus” is meghaladta az MI képességeit). Ennek ellenére, ha csak a verselés és a szóhasználat gépiességét nézzük, egészen szórakoztató kis program, angol szakos egyetemisták pedig kiélhetik végre magukat.

Ugyanakkor maga a versgenerátor, mint elképzelés nem akkora újdonság, az első magyar versgenerátor, a Disztichon Alfa 1994-ben készült. Ez ugyan csak disztichont tudott létrehozni, de azt nagyon, mivel a soroknak akár értelme is volt (a fenti verseknél mindenesetre több):

„Langymeleg őstörténeti angyal, az angyali költő.
Feltúrt aknamezőn képzeli el Szodomát.”

„Náci beszéd büdösíti a versek szűzi derűjét.
Vagdalt szó-cafatok — durvák, magtalanok.”

„Ő, noha nem fél tőled, combját tűz nyalogatja.
Pernye-szemű, epedőn fekszik eléd. Ne nevess!”

A Disztichon Alfáról szóló könyv egyébként ingyen elérhető a Magyar Elektronikus Könyvtár oldalán ezen a címen.

További cikkek a Rakétán:

Egy robotnak nincsenek szerzői jogai (még) Hogyan alakíthatja át a mesterséges intelligencia a kultúrát és az ipart? Erről szól a 2020-as "WIPO: mesterséges intelligencia és szellemi tulajdon – virtuális élmény” online kiállítás, ami sok más kérdést is felvet a robotok és a szerzői jogok kapcsolatáról.

Komoly veszélyeket is hozhat az emberiség számára a mesterséges intelligencia Bár senki sem vitathatja, hogy életünk egyre több területét segíti, érdemes néhány gondolatot azon tulajdonságairól is megemlíteni, ami a bűnözők malmára hajthatja a vizet. Most, és a jövőben még inkább.

Négy új törvény kellene Asimov három robotika törvénye mellé Asimov törvényeire mindenképp szükség van, de ezeket újakkal is ki kellene egészítenünk, ha azt szeretnénk, hogy a robotika és a mesterséges intelligencia ne tegye tönkre az ember jövőjét.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.