Hogyan változott meg Magyarország hozzáállása az ár- és belvizekhez?

2024 / 01 / 22 / Raketa.hu
Hogyan változott meg Magyarország hozzáállása az ár- és belvizekhez?
A Rakéta szerzői rendszeres vendégei a radiocafé 98.0 Kávézó a világ végén című műsorának. Az év első adásának középpontjában az óceánok, tengerek és folyók állapota, illetve állapotmegőrzése állt, de egy fontos energetikai mérföldkőről is beszélgetett a két műsorvezető, McMenemy Márk és Marvin, kollegánkkal, Pőcze Balázzsal.

2023 végén a Kanári-szigetek legkisebbike, El Hierro, figyelemreméltó csúcsot állított fel: huszonnyolc egymást követő napon keresztül csak szél- és vízenergiát használt az áramtermeléshez. A Kávézó a világ végén egy korábbi adásában egy szigetország, Málta fenntarthatósági törekvéseit járták körbe, ám míg az energiafüggetlenség ott egyelőre csak terv, El Hierrón lassan valóság lehet, hála egy szélerőművel kombinált vízerőműnek.

Az adás második felében továbbra is a víz volt a főszereplő: először Rodics Katalinnal, a Greenpeace biodiverzitásért felelős szakemberével beszélgettek a műsorvezetők arról, hogy miért fontosak a tengerek egy tenger nélküli ország lakói számára, illetve mit tehetünk mi magunk az óceánok védelméért, hogy megőrizzük az egészségüket és ezáltal saját magunkat. Ezután Kajner Péterrel, a WWF Élő folyók programjának szakértőjével a hazai vízgazdálkodás lassan, de alakuló új szemléletéről volt szó.

(Borítókép; Kelly Sikkema/Unsplash/Rakéta.hu)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.