Az Al Amal, azaz Remény névre keresztelt szonda kilövése holnapra van kitűzve, így ha időjárási vagy technikai problémák nem késleltetik az indítást, akkor magyar idő szerint 10.51-kor indul útnak egy Mitsubishi H-IIA rakéta fedélzetén a japán Tanegasima Űrközpontból - írja a Cnet.
A szonda a tervek szerint 2021 elején éri majd el a Marsot, a feladata pedig a bolygó atmoszférájának a feltérképezése lesz, így a kutatók az eddiginél sokkal pontosabb képet kaphatnak arról, hogy változik a Mars klímája az év során. A bolygó körül keringő műhold a Mars atmoszférájának felsőbb és alsóbb rétegei közötti kapcsolatot fogja vizsgálni, és választ adhat arra is, hogy mi okozza az atmoszférában található hidrogén és oxigén elpárolgását az űrbe. Az Al Amal-missziót eredetileg kétévesre tervezik, de ha minden a tervek szerint alakul, egészen 2025-ig gyűjtheti az adatokat az égitestről.
Ebben három műszer lesz a segítségére, az Emirates Exploration Imager, ami egy nagy felbontású kamera, az ultraibolya-sugárzást vizsgáló Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer, valamint egy infravörös szenzor, az Emirates Mars Infrared Spectrometer. Ahogy azt mostanában már megszokhattuk, az Al Amal kilövését is élőben fogják közvetíteni a Youtube-on, az alábbi videón lehet majd nézni.
FRISSÍTÉS: a rakéta startját időjárási körülmények miatt elhalasztották, így a kilövésre magyar idő szerint július 16-án, este 10.43-kor kerülhet sor.
Az Al Amal-misszió igazi mérföldkő lehet az űrkutatásban, hiszen muszlim ország korábban még soha nem indított bolygóközi küldetést. Ha sikerrel járnak, az Emirátusok egy igen exkluzív klubhoz csatlakozik, eddig ugyanis nem sok országnak sikerült elérnie a Marsot. Az Egyesült Államokon valamint Oroszországon (korábban Szovjet Unión) kívül csak India, valamint az Európai Unió büszkélkedhet ilyen eredménnyel. Rajtuk kívül még Japán és Kína próbálkozott, de az ő szondáik meghibásodás miatt soha nem érték el az égitestet.
Az Egyesült Arab Emírségek mellett még két ország, az Egyesült Államok és Kína tervez küldetést indítani a Marsra augusztus 15-ig. A szokatlan tolongás oka, hogy a vörös bolygó mindössze 26 havonta kerül elég közel a Földhöz, ilyenkor jellemzően egy egy-két hónapos indítási ablak áll rendelkezésre, hogy elindítsák a küldetéseket. A NASA által tervezett Mars 2020-misszió célja, hogy a Perseverance Marsjáróval az élet korábbi nyomai után kutassanak az égitesten, míg a kínai Tianwen-1 egy komplexebb kutatást fog végezni a Marson: a bolygó körül keringő szondából, leszállóegységből és marsjáróból álló misszió képes lesz feltérképezni a bolygó atmoszféráját, a geológiai sajátosságait és a permafrosztot is.
Bár az Egyesült Arab Emírségek újoncnak tekinthető a Mars-missziók területén, az ország űrügynökségének tervei hosszú távon komolyan meghatározhatják a vörös bolygó sorsát: az Emírségek már korábban bejelentette, hogy 2117-re kolóniát szeretnének létesíteni a bolygón, és hogy nem a levegőbe beszélnek, azt az Al Amal-misszió mellett az is jelzi, hogy Dubaj mellett már el is kezdték építeni egy marsi város prototípusát.
(Fotó: Mohammed bin Rashid Space Centre)