s

Idővel saját maga írhatja szoftvereit az MI kutatással foglalkozó OpenAI legújabb fejlesztése

2020 / 08 / 04 / Perei Dóra
Idővel saját maga írhatja szoftvereit az MI kutatással foglalkozó OpenAI legújabb fejlesztése
A többek között Elon Musk által alapított, mesterséges intelligencia kutatásával foglalkozó OpenAI kidolgozott egy új generatív modellt, amely a jövőben lehetővé teszi, hogy a gépek írják és kezeljék saját kódjaikat.

A napokban írtunk arról, hogy az OpenAI új általános célú természetes nyelvi feldolgozási modellje megkezdte béta verziójának zárt tesztelését és, hogy a tesztelőket azonnal lenyűgözték a képességei. A Generatív Pretrained Transformer (GPT-3) nevű szoftver egy olyan eszköz, amellyel szavak, szövegek vagy egyéb adatok sorozatát elemezhetjük, majd kibővítve a tevékenységünket eredeti tartalmakat állíthatunk elő vele, például cikkeket vagy képeket. Sokak szerint a legmeglepőbb tulajdonsága mégis az, hogy képes egyszerű számítógépes kódokat írni.

Amikor Sharif Shameem webfejlesztő úgy módosította a GPT-3 beállításait, hogy HTML nyelvezetet használjon, a program képes volt weboldal-elrendezésekhez forráskódot generálni olyan felszólításokból, mint például „egy görögdinnyének látszó gomb”. Ráadásul, ahogy azt John Carmack, számítógépes játékfejlesztő és az Oculus VR CTO tanácsadójának tweetjéből megtudhattuk:

csak a véletlennek köszönhetően fedezték fel, hogy a GPT-3 képes a hasonló forráskódok írására.

Bár a GPT-3 kódolási képességének felfedezése véletlenszerűen történt, ettől függetlenül létezik olyan tudományos terület, ami kódolásra képes gépi tanulásos algoritmusok fejlesztésével foglalkozik. A kutatások jó irányba haladnak, a szakemberek egy újabb fejlesztése pedig ismét egy pozitív lépés a jövő felé. Az MISIM nevű algoritmus az Intel, a Georgia Georgia Institute of Technology, a Pennsylvania Egyetem és az MIT kutatóinak fejlesztése: az MISIM egy adott weboldalon nyilvánosan elérhető óriási mennyiségű forráskód alapján kitalálhatja egy adott program feladatát. Ezután más hasonló programokat keres, összehasonlítja azokkal az eredetit, és lehetséges alternatívákat javasol a gyorsabbá és hatékonyabbá tételéhez. Ugyan nem ez az első algoritmus ami képes ilyesmire, az elemzők szerint az

MISIM azonban több mint negyven alkalommal pontosabbnak bizonyult a korábbi algoritmusokhoz képest.

A fejlesztők rövid távú célja az MISIM-vel, hogy támogassa a programozók munkáját, ám a jövőben azt szeretnék, ha az algoritmus önállóan írná a forráskódokat.

A gépi programozás netovábbja

A kódolni képes számítógépfejlesztés megjelenése majdhogynem egy idős a modern informatikával, vagyis miközben jelentős előrelépés történt a programozás automatizálásban, az úgynevezett gépi programozás területe sem maradt változatlan.

Egy 2018-as tanulmányban például az MIT és az Intel kutatói arról írnak, hogy a gépi programozás általános célja levenni a terhet az emberek válláról, így helyettük az algoritmusok feladata lenne a jól működő, hatékony kódok írása. A kutatók olyan rendszereket fejlesztenek, amelyek képesek automatizálni azokat a lépéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a jövőben gépek írhassák a szoftvereket. hogy Emellett arra is törekednek, hogy

automatizálják a szoftverek karbantartását, például a hibakeresést és -javítást, a programok kompatibilitását vagy a kód frissítését, hogy lépést tartsanak a hardverfrissítésekkel.

Természetesen ezt mondani könnyebb, mint megvalósítani, hiszen a szoftverírás sok tapasztalatot és kreativitást igényel, na és persze az emberi szándékot sem lesz egyszerű lefordítani a gépek nyelvezetére. A gépi tanulás algoritmikus fejlődése, mint például a GPT-3, kétségtelenül kulcsfontosságú a gépi programozás sikeréhez, megfelelően rendszerezett adatok nélkül viszont haszontalanok lennének. Szerencsére hatalmas mennyiségű nyilvánosan elérhető kód található olyan webhelyeken, mint például a GitHub vagy a Stack OVerflow, amik többek között tele vannak verzióelőzményekkel és feljegyzésekkel. Az MISIM-hez hasonló programok, a mesterséges intelligencia és a jövő programozói együttesen meghatározhatják, hogy milyen szoftvert szeretnének, a gép pedig automatikusan generálja hozzá a kódot. Justin Gottschlich, az Intel gépi programozás részlegének vezetője az MIT Technology Review-nak úgy nyilatkozott, hogy szeretné látni, ahogy nyolcmilliárd ember a számára legtermészetesebb módon készít szoftvereket.

Vagyis az eszköz mindenki számára elérhető lenne, aki kicsit is kedvet érez a programozáshoz.

(Fotó: Needpix, Pixabay)


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.