Pánik indul?
A cikket felkapta a közösségi média, nem is véletlenül, hiszen az abban megfogalmazott állítások nem kevés aggodalomra adnak okot.
A beszámoló szerint ugyanis a gonorrhoea (népiesen kankó vagy tripper) egy antibiotikum-rezisztens törzse még az AIDS-nél is agresszívabb, így egy esetleges járvány is exponenciálisan súlyosabb lehet.
Mind meghaltunk!
Valószínűleg nem csak én egyedül gondolom azt, hogy a szuper kankóra van jelen pillanatban a legkevésbé szüksége az emberiségnek, de szerencsére a helyzet nem olyan rossz, mint amilyennek tűnik.
A „rosszabb az AIDS-nél” megfogalmazás ugyanis egyetlen kutatóhoz köthető, és ennek igazság tartalmát több egészségügyi szakember is vitatja. (Már csak azért is, mert az AIDS okozója a HIV vírus, a gonorrhoea pedig baktérium szóval kicsit almát a körtével... Vagy legalábbis trippert az AIDS-szel a helyzet.)
A másik fontos körülmény, hogy bár a MyColumbusPower cikkén 2019. november 9. szerepel dátumként, valójában az írás jóval régebb óta, legalább 2014 szeptembere óta olvasható az oldalon. Ráadásul a cikk alapja egy CNBC riport, amelyet 2013-ban publikáltak.
A CNBC egy Alan Christianson nevű orvost idéz, aki a gonorrhoea egy japán női betegen felfedezett, antibiotikumnak ellenálló, „HO41” törzse miatt fejezte ki az aggodalmát. A betegséget is ő hasonlította az AIDS-hez.
Habár a négybetűs nemi betegségben közel 30 millióan haltak meg világszerte, Christianson szerint a szuper kankó rosszabb, mert a hatása közvetlenebb: aki elkapja ezt a törzset, napokon belül vérmérgezést kap (amit ebben az esetben tehát nem lehet antibiotikummal kezelni), így a beteg sokkos állapotba kerül, és meghal.
Azért ez is elég rossz, nem?
Bár a szuper kankó nem hangzik túl jól, azért még nem feltétlen kell a világvégére készülnünk. Okot szolgálhat a nyugalmunk megőrzésére, hogy az említett CNBC cikk publikálása óta hat év telt el, és bár az ember a csip-csup ügyei miatt időnként valóban hajlamos nem figyelni a világ dolgaira, de azért egy tömeges halálozást okozó, szuper kankó járvány mindenkinek feltűnt volna.
Ráadásul azóta a CNBC is frissítette a cikkét, és kiegészítette azzal, hogy az Egyesült Államok nem változtatott a gonorrhoea bevett kezelési módján (tehát az antibiotikum terápián), mert az eddig egy esetben sem bizonyult hatástalannak.
Szuper kankó járvány tehát nincs, de az azért kétségtelen tény, hogy ha a gonorrhoea (és egyéb baktérium törzsek) ellenállóbbak lesznek a bevett kezelési módokkal szemben, az a jövőben még sok bajt okozhat.
(Kép: Pixabay, Unsplash forrás: snopes.com)