Indul az expedíció a Földbe csapódott csillagközi objektum – talán egy idegen szonda kézrekerítésére

2023 / 03 / 26 / Felkai Ádám
Indul az expedíció a Földbe csapódott csillagközi objektum – talán egy idegen szonda kézrekerítésére
Erről az eszközről írta nemrég a Pentagon AARO igazgatója és a harvardi Avi Loeb egy közös tanulmányban, hogy talán egy idegen anyahajóról indított szonda is lehet.

A bizonyíthatóan a csillagközi térből érkezett objektumok, különösen, ha a megszokottól eltérő tulajdonságokat mutatnak, sokak fantáziáját beindítják. Az első (legalábbis akkor úgy gondoltuk, hogy az első) bizonyítottan a csillagközi térből érkezett ilyen objektum az Oumuamua volt, amely több anomáliás viselkedést is produkált. Habár már 2021-ben született magyarázat az objektum különös gyorsulásaira, sőt pár napja ismét előálltak egy, a korábbihoz hasonló magyarázattal, az IM1-ként ismert objektum egyesek szerint nem intézhető el ennyivel.

A kutatók valószínűleg rájöttek, mi volt valójában a Naprendszeren kívülről érkezett Oumuamua Megnyugtató magyarázatot találtak a rejtélyes égitestre: talán nem egy idegen civilizáció terméke, de így is rendkívül érdekes (sőt talán még érdekesebb is) ez a másik naprendszerből érkezett látogató.

Legutóbb például éppen ezen téma kapcsán ismertté vált harvardi tudós, Avi Loeb és a Pentagon UAP kutatását vezető részlegének, az AARO-nak az igazgatója írt közösen egy tanulmányt arról, hogy az Oumuamua akár egy olyan idegen anyahajó is lehet, melyről szondák indultak a Naprendszer bolygóinak a felderítésére. Egy ilyen szonda pedig akár be is csapódhatott a Földbe – ez pedig talán az IM2-ként ismert csillagközi objektum lehet (vagy CNEOS1 2014-01-08 jelzésű meteorit). Minderről lentebb részletesen is írtunk:

A Pentagon AARO igazgatója szerint lehetett egy idegen anyahajó a Naprendszerben Sean Kirkpatrick, a Pentagon azonosítatlan repülő tárgyakra szakosodott részlegének, az AARO-nak az igazgatója, és közösen publikált egy tanulmányt az ismert harvardi kutatóval, Abraham „Abi” Loebbel – eszerint nem zárható ki, hogy a Nprendszerünket felkereste egy idegen anyahajó, amely felfedező drónokat bocsájtott az útjukra.

Loeb és a felfedezést végző kollégája, Amir Siraj közösen elhatározták, hogy kézre kerítik ezt az objektumot (pontosabban a szilánkjait) – már csak azért is, mert idegen technológiai vagy sem, egy csillagközi térből érkezett objektum tanulmányozása mindenképp érdekes lehet. Ez a cél pedig (remélhetőleg) a Galileo Project expedíció keretében megvalósításra is kerülhet. Az expedícióhoz pedig nem csak összegyűlt a szükséges 1,5 millió dollár, de a legutóbbi hír éppen az, hogy megkapta a zöld utat is. Az elképzelést korábban bemutattuk a lenti cikkünkben, de itt egy gyors összefoglaló kattintásfób olvasóinknak:

“Az expedíció lényege, hogy egy franciaágy méretű mágnest eresszenek le az óceánba 1,3 fok déli, 147,6 fok keleti irányba attól a ponttól, ahol az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma szerint a meteorit becsapódhatott. Ez a helyszín körülbelül 300 km-re északra található Manus-szigettől a Bismarck-tengerben, a Csendes-óceán délnyugati részén. És hogy miért gondolják, hogy egy mágnessel ki lehet halászni a mélységből ezt a meteort (pontosabban a töredékeit)?

Ennek oka, hogy a számítások szerint a CNEOS 2014-01-08 nagymértékben meghaladta egy tipikus vasmeteorit anyagszilárdságát, ami Siraj szerint jóval könnyebbé teszi kutatást. Mivel pedig a legtöbb meteorit elegendő vasat tartalmaz ahhoz, hogy az óceáni expedícióhoz tervezett mágnes magához vonzza, így ennek esélye tehát a CNEOS 2014-01-08 esetén is fennáll. Mint Siraj fogalmazott:

„Tekintettel a rendkívül nagy anyagszilárdságra, nagyon valószínű, hogy a CNEOS 2014-01-08 darabjai ferromágnesesek.”

Pápua Új-Guineából indulva a Galileo Project hajója lényegében egy mágneses szánkót eresztene az óceán fenekére egy csörlővel, amelyet aztán 10 napig vontatnának végig az aljzaton 1,7 km távon keresztül. Ezzel a módszerrel remélhetőleg a mágnes képes magához vonzani a meteorit apró, akár 0,1 mm átmérőjű törmelékeit is.”

Hatalmas mágnessel keresnék meg az óceánba csapódott, csillagközi objektumot Lényegében az történik, ami a címet olvasva megjelenik az ember lelki szeme előtt: egy hajóról óriási mágnessel halásznák ki a legkorábbi, általunk ismert objektumot, amely belépett a mi Naprendszerünkbe, és jelenleg a Csendes-óceán mélyén pihen.

Egyébként épp a fentebb említett tulajdonság, tehát hogy az IM2 a vizsgálatok szerint keményebb és ellenállóbb, mint a NASA Center for Near Earth Object Studies katalógusában szereplő közel 300 meteor bármelyike, az, ami miatt feltételezhető, hogy egyrészt valami megmaradhatott belőle a becsapódást követően, másrészt nem zárható ki a mesterséges eredet sem.

A kudarcot maga Loeb sem zárja ki, de szerinte érdemes tenni egy próbát. Mint fogalmazott:

“Van egy hajónk. Van egy álomcsapatunk, amelyben az óceáni expedíciók legtapasztaltabb és legképzettebb szakemberei vannak. Teljes tervezési és gyártási terveink vannak a szükséges szánhoz, mágnesekhez, gyűjtőhálókhoz és tömegspektrométerhez.”

Az expedíció pontos időpontját később jelentik be, de valamikor idén nyáron kerül majd rá sor.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/Pexels)


1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
A
A "tradicionális kínai páncélzatot idézi" az új űrruha, amit a kínai űrhajósok viselnek majd a Holdon
A kínai űrügynökség bemutatta az űrruhát, amit az első emberes holdi misszióhoz terveztek. A Kínai Űrhajós Központ munkatársa szerint a ruhát úgy tervezték meg, hogy a kényelem mellett erőt is sugározzon a formatervezésnek köszönhetően.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.