A Budapesti Közművek FKF Hulladékgazdálkodási Divíziójának közleménye szerint a gyümölcslevek, tartós tejek csomagolását, vagyis
az italos kartondobozokat január elsejétől már nem a kék fedelű, papírhulladéknak fenntartott kukákba kell majd dobni, hanem a sárga fedelű kukákban kell őket elhelyezni a műanyag- és fémhulladékok mellett.
"Az új rendszer mindenki számára egyszerűbb és előnyösebb: a lakosság és a Társaság eljárásrendjét is megkönnyíti, valamint rendkívül hasznos a fenntartható hulladékgazdálkodás és a környezet védelme szempontjából, egyben egy újabb lépés a körforgásos gazdálkodás felé" - szól az FKF közleménye, akik arra is felhívják a figyelmet, hogy a sárga kukákban kizárólag csomagolási hulladék gyűjthető, vagyis fém használati tárgyakat vagy műanyagból készült bútorokat, háztartási eszközöket továbbra sem lehet beledobni. A társaság emellett hangsúlyozottan kéri a lakosságot, hogy a dobozokat lapítva helyezzék a tárolóba, és a szelektív tartályokba ne dobjanak ételmaradékot vagy egyéb szennyeződéseket tartalmazó csomagolóanyagokat.
Fontos megemlíteni, hogy a műanyag csomagolóanyagból sem gyűjthető bármelyik kevert hulladékként. Az FKF honlapja szerint a kevert hulladékba (sárga fedelű kukák) a megtisztított 1-es, a 2-es, a 4-es és 5-ös kóddal ellátott műanyagfajtákat lehet dobni, a többi műanyagfajtát viszont a kommunális szemétgyűjtőkben (vagyis a nem szelektív kukákban) kell elhelyezni. A műanyagdobozok fajtáját a dobozokon található piktogramok alapján lehet megállapítani.
Az Italos Karton Egyesülés tavalyi felmérése szerint Magyarországon még mindig viszonylag kevesen figyelnek arra, hogy a kiürült italos kartondobozokat a megfelelő kukába dobják, ezeknek nagyjából a kétharmada a kommunális szemétben végzi. Pedig az italos kartondobozok értékes újrahasznosítható papíralapanyagok, melyek visszagyűjtésével évente megközelítőleg 38 000 fát lehetne megmenteni a kivágástól. Az EU-s újrahasznosítási átlag 49%, míg Magyarországon csupán 20%-át gyűjtik szelektíven ennek a csomagolási hulladéknak és az elmúlt években hazánkban ez az arány nem emelkedett.
(Fotó: FKF)