A módszer és a készülék, amiket a Stanford Egyetem kutatócsoportja fejlesztett ki, forradalmasíthatja a levegőből végzett kutatást és felderítést. Egyfajta hibrid rendszerről van szó, ami képes a levegőből működtetve hatékonyan felderíteni a víz alatti tárgyakat, ami eddig lehetetlennek tűnt.
A vízfelszín alatt eddig végzett kutatások során a több kilométer mélységben fekvő tengerfenék domborzatának feltérképezését hajók által vontatott szonárokkal végezték, ami lassú és időigényes folyamat volt.
A dolog legnagyobb problémája az, hogy két különböző halmazállapotú anyag határfelületénél a hang- vagy elektromágneses hullámok 99,9 százaléka visszaverődik, és a a sós tengervíz a megmaradó csekély jel nagy részét is elnyeli.
A fotoakusztikus légi szonárrendszer (Photoacoustic Airborne Sonar System - PASS) névre keresztelt eljárás a laboratóriumban észlelte a víz alatti fémszerkezetet. A dolog úgy működik, hogy a berendezés egy lézersugarat bocsát a vízfelszínre, melyet a víz elnyel, és közben ultrahang keletkezik, ami visszaverődik a víz alatti tárgyakról.
Itt kapcsolódik be egy számítógép, ami szoftverével feldolgozza az adatokat. A laborban egyelőre sima vízfelszínnél tesztelték az eljárást, vagyis a nyílt tengeren valós körülmények között végzett kísérletek még hátra vannak. A fejlesztés egyelőre nem száz százalékos, a mélyebben fekvő területeken a hideg és meleg víztömegek határán képződő termoklin például egyelőre gátat szab a hatékonyságának.
(Forrás: SitechDaily Kép: Pixabay)