Itt a világ leggyorsabb szuperszámítógépe, ami hamarosan egy egészen elképesztő teljesítményhatárt is átléphet

2024 / 11 / 20 / Bobák Áron
Itt a világ leggyorsabb szuperszámítógépe, ami hamarosan egy egészen elképesztő teljesítményhatárt is átléphet
Az El Capitan egy másodperc alatt annyi számítást tud elvégezni, ami a Föld teljes lakosságának minimum hét évbe, de inkább évtizedekbe telne.

A szuperszámítógépek versenye a napokban újabb fontos mérföldkőhöz érkezett, ugyanis a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium hétfőn bejelentette, hogy az El Capitan nevű szuperszámítógépük hivatalosan is a világ legnagyobb számítási kapacitásával rendelkező gépe lett. A Hewlett Packard Enterprise (HPE) által épített kolosszus nem csupán letaszította a trónról az eddigi rekordtartó Frontiert, de ez az első olyan szuperszámítógép, amelynek az elméleti maximális számítási kapacitása átlépheti a 2 exaflops-ot.

Az új csúcstartó jelenleg 1,742 exaflops tényleges számítási kapacitással büszkélkedhet, ami 30 százalékkal múlja felül elődje képességeit. A gép másodpercenként 1,742 trillió számítást tud elvégezni, ami azt jelenti, hogy

ha a bolygó teljes lakossága, azaz 8,2 milliárd ember másodpercenként egy műveletet végezne el, akkor csaknem hét évbe telne elvégezni azt a műveletsort, amit az El Capitan egyetlen másodperc alatt teljesít.

Az El Capitan a későbbiekben még ezt is jelentősen felülmúlhatja, hiszen a jelenleg a számítási kapacitásának alig több mint 60%-án üzemelő gép elméleti csúcsteljesítménye (Rpeak) 2,746 exaflops.

A hihetetlen teljesítményről az AMD legújabb fejlesztésű chipjei gondoskodnak. A Cray Ex architektúrára épülő gépet az AMD kifejezetten szerverekhez és adatközpontokhoz optimalizált negyedik generációs EPYC 24C processzoraival valamint Insintct MI300A gyorsítóegységekkel (APU) szerelték fel - utóbbi egy csomagban egyesíti a CPU- és GPU-magokat valamint a nagy sávszélességű memóriát, ami jelentősen növeli a rendszer hatékonyságát. Az El Capitan összességében több mint 11 millió processzormagot és 5,4 petabájtnyi memóriát tartalmaz, amely másodpercenként 5,3 terabájt adatátviteli sebességre képes.

A becslések szerint 600 milliárd dollárba kerülő szuperszámítógép elsődleges feladata az Egyesült Államok nukleáris arzenáljának védelme lesz. Corey Hinderstein, a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal főigazgató-helyettese hangsúlyozta: "Ez egy fontos mérföldkő, amely lehetővé teszi számunkra, hogy biztosítsuk nemzetünk nukleáris készletének biztonságát és megbízhatóságát anélkül, hogy újra kéne kezdenünk a föld alatti teszteket."

Az El Capitan azonban nem csak katonai célokat szolgál majd. A tervek szerint kulcsszerepet kap különböző tudományos kutatásokban is, a biológiai kutatásoktól kezdve az időjárás-előrejelzésen és energiafenntarthatósági kutatásokon át egészen a földrengések szimulálásáig és a mesterséges intelligencia kutatásáig.

A 40 megawatt energiafogyasztású szupergép az energiaügyi minisztérium CORAL-2 programjának keretében került kifejlesztésre a Lawrence Livermore Nemzeti Kutatóközpont, a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal, a Hewlett Packard és az AMD együttműködésében, és a 2018-ban üzembe helyezett Sierra szuperszámítógépet váltotta le a nemzeti kutatóintézetben. A rendszer mellett működik egy "testvérgép" is, a Tuolumne, amely a TOP500 lista 10. helyét foglalja el. Ezt kifejezetten nyílt tudományos projektek támogatására tervezték.

Bár az El Capitan hivatalosan a világ jelenlegi leggyorsabb szuperszámítógépe, hogy mennyivel előzi meg (ha egyáltalán megelőzi) a konkurenciát, azt nem lehet pontosan tudni. Ami biztosra vehető, hogy egy ideje már Kína is rendelkezik exaflops-os kapacitású számítógépekkel, mint amilyen a Sunway vagy a Tianhe-3, ezeket azonban hivatalosan nem jelentették be a TOP500 lista felé, így pontos teljesítményük nem ismert. A hírek szerint ugyanakkor az sem kizárt, hogy a Sunway számítási kapacitása a 4 exaflops-ot is meghaladja, ezzel pedig az El Capitannál is jóval gyorsabb lehet.

(Fotó: LLNL)

Az első zéta osztályú számítógép ezerszer lesz gyorsabb a mostani szuperszámítógépeknél A japán Fugaku Next szuperszámítógép várhatóan ezerszer gyorsabb lesz a jelenlegi legerősebb gépeknél, és már nincs is olyan messze, hogy elkészüljön. A legnagyobb probléma az energiahatékonyság.


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.