A Kínaiak egy számítási hiba miatt veszítették el az irányítást a Csang Zeng rakéta felett, és nem igazán tudjuk, hogy pontosan mi történik majd, amikor újra belép a légkörbe. Talán darabjaira hullva elég, talán nem. Az utóbbi esetben sajnos egyelőre azt sem lehet megmondani, hogy pontosan mikor és hol csapódik majd be az ami maradt belőle. Az előzetes becslések szerint május 10-e vasárnaptól bármikor sor kerülhet a dologra, de biztosat csak mintegy 6 órával a becsapódás előtt lehet majd tudni.
A jelenleg irányítatlan, 30 méter hosszú 21 tonnás rakétacső és hajtómű 90 percenként kerüli meg a Földet, közben egyre veszítve a magasságából. A sebessége mindeközben nem kevesebb, mint 27,600 kilométer óránként.
"Ez potenciálisan rosszul alakul. Legutóbb, mikor Kínából egy Hosszú menetelés 5B-t lőttek fel, végül nagy méretű, hosszú fémrudak szántották fel az eget, és számos épületet megrongáltak Elefántcsontparton. A rakéta legnagyobb része elégett, de ezek a hatalmas fémdarabok földet értek. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy senki sem sérült meg” - mondta Jonathan McDowell, a Harvard Egyetem Asztrofizikai Központjának asztrofizikusa.
22,5 tonnás felszálló-súlyával ez a legnagyobb és legnehezebb űrhajó, amelyet valaha építettek Kínában. A központi rakétafokozat május 4-én szabadult el, megkezdve kontrollálatlan visszatérését.
A rakéta darabjai - amennyiben lesznek földet érő darabok - mindazonáltal nagy valószínűséggel valamelyik óceánban landolnak majd, hiszen a Föld felszínének 71 százalékát víz borítja.
1990 óta a tíz tonnánál nagyobb súlyú eszközök egyébként nem zuhanhatnak kontrollálatlanul vissza a Földre, azok ellenőrzött légkörbe léptetéséről a felbocsátónak kell gondoskodnia.
Az elszabadult rakéta most gyakorlatilag pattog a légkör felső légkör felső szakaszán, ettől lassul és veszít a magasságából. Amikor majd belép a légkörbe, a cső szerkezetű üres rakétatest 80-90 kilométer magasságban kezd el felizzani, majd darabokra szakad és ha valami eléri is a felszínt belőle, az csak törmelék lesz. Más a helyzet a hajtóművel, annak szerkezetéből akár nagyobb darabok is egyben maradhatnak. A rakéta szerencsére Magyarországot elkerülő pályán halad, 42 fokos szöget zárva be az Egyenlítővel.
A rakéta aktuális helyzetét EZEN A LINKEN lehet nyomon követni.
(Forrás: TheGuardian Kép: Ju Zhenhua, XINHUA)