Rendhagyó kutatóállomás az Antarktiszon, ami elszabaduló jéghegyek szomszédságában üzemel

2023 / 01 / 30 / Bobák Zsófia
Rendhagyó kutatóállomás az Antarktiszon, ami elszabaduló jéghegyek szomszédságában üzemel
Hatalmas jégtömb szakadt le az antarktiszi Brunt selfjégről, a mérete London területével vetekszik. Az eseményt nem a klímaváltozás hatásai idézték elő, de a következmények kockázatosnak lehetnek a környékbeli kutatóállomás és élőközösségek számára.

Az Antarktiszon található Brunt selfjégről 1550 négyzetkilométeres és 150 méter vastagságú darab tört le január 22-én magyar idő szerint este 8 és 9 óra között: az újonnan született jéghegy az A-81 nevet kapta a kutatóktól és a keletkezése nyomán a Chasm 1 törésvonal végleg egybeforrt a Halloween-töréssel, ami a Brunt selfjégtől északkeleti irányban található. A jéghegy méreteivel nem döntött rekordot, mivel a közelmúltban elszabadult A-76 jócskán megelőzte nagyság tekintetében: az a jéghegy 4320 négyzetkilométer kiterjedésű volt, mielőtt kisebb darabokra esett szét vándorútja során, de fennmaradó részeinek egyike, az A-76A is két londonnyi területű maradt.

A Brunt selfjég a jéghegy szeparációja miatt destabilizálódhatott, mivel a Halloween-törés tovább nyílhat a beáramló jég hatása miatt,

bár a kutatók egyelőre még monitorozzák a régió történéseit műholdas felvételek segítségével.

Az A-81 elszakadása a vizsgálatok szerint egyelőre nem járt végzetes következményekkel a helyi Dawson-Lambton pingvinkolóniára nézve, amelyek otthona közvetlenül a jéghegy mellett kialakult törésnél található, legalábbis erre utalnak a madarak ürülékének elhelyezkedése alapján végzett felmérések. A helyi pingivpopuláció azonban egyszer már szerencsétlenül járt egy hasonló esemény során: 2016-ban a Halley-öbölbeli csoport fészkelőhelye kipusztult, miután a környéken a szokatlan időjárási viszonyok miatt feltöredezett a jégtakaró. Ezen a helyszínen volt az Emperor pingvinek legnagyobb kolóniája, de hamarosan a fennmaradó példányoknak át kellett költöznie a Dawson-Lambton csapathoz.

Szintén a Brunt selfjég közelében található a Halley VI Kutatóállomás is, ahol a British Antarctic Survey (BAS) kutatói végzik a tudományos munkákat, így a folyamatos műholdas megfigyelés és a környékbeli jég állapotának szemmel tartása különösen fontos lehet a közeljövőben. Az állomást 2017-ben költöztették át jelenlegi helyére, miután a selfjég területét már túl kockázatosnak ítélték. Az ESA leírása szerint a Halley VI most a törés vonalától 20 kilométerre helyezkedik el és 23 kilométerre található az állomás eredeti helyszínétől. A kutatóállomás üzemeltetői és dolgozói számítanak a területen bekövetkező folyamatos változásokra, ezért az állomást könnyen szállítható modulokból építették fel.

A hatalmas repedés a jégen, ami miatt a Halley VI odébb helyezése mellett döntöttek, 2012-ben kezdett kialakulni és idővel nyilvánvalóvá vált, hogy az egyre nagyobbra növő szakadék végül elvághatja az állomást a selfjég többi részétől. A modulokat 2016-ban pakoltak össze és szállították át, a munkának pedig 2018-ban értek a végére, vagyis az állomás csak alig több mint négy éve érkezett a környékre.

Igaz ugyan, hogy a Halley VI az első olyan antarktiszi kutatóközpont, amit folytonos vándorlásra terveztek, de eddig ez volt az egyetlen alkalom, mikor más helyszínt kellett keresni a kutatóknak.

A környékbeli jégen megjelenő repedések rendszerint nyáron keletkeznek és némelyikük télen el is tűnik, de a nagyobb szakadékok folytonosan tágulnak. Az állomás dolgozói számára ezért fontos a jég állandó ellenőrzése, amit műholdas felvételekkel és radarral készült mérésekkel végeznek el. Azt még nem lehet tudni, hogy a következő költözésre mikor kerül sor, de a Brunt selfjég töredezése és a Halloween-törés növekedése kockázatokat tartogathat. A kutatóállomáson már most is új rend van érvényben: a munkatársak csak nyáron (decembertől márciusig) tartózkodnak az állomáson, amikor az esetlegesen szükségessé váló mentési akciók kivitelezése lehetséges, a téli időszakban a hatalmas szakadékok jelentette potenciális veszélyek miatt egyelőre kiürítik a modulokat.

Az állomás nyolc modulja közül a piros színű, középső egység szolgál étkezésre és közösségi tevékenységekre, a kék kabinok tartalmazzák a lakószobákat, a laboratóriumokat, irodákat, generátorokat és egyéb berendezéseket. Minden egyes egység lábai külön-külön állíthatóak, így szükség esetén az időnként másfél méter vastagságúra növő hóréteg fölé lehet emelni a létesítményt. A laboratóriumokban légköri és meteorológiai megfigyeléseket végeznek, az ózonréteggel kapcsolatos adatgyűjtést folytatnak, az űridőjárást és a klímaváltozás hatásait, valamint a tengerszint-emelkedést tanulmányozzák. Az itt összeállított űridőjárás-előrejelzések a műholdak védelméhez járulnak hozzá, az 1956 óta készülő, ózonrétegről szóló jelentések pedig segítettek az Antarktisz feletti ózonlyuk felfedezésében, ami végül a montréali jegyzőkönyv megalkotásához vezetett.

A téli időszakban jelenleg csak automatizált adatgyűjtést zajlik, de a nyári hónapok is barátságtalanok, sötétek és fagyosak a környéken, ezért az itt dolgozók közöl néhányan részt vesznek az Európai Űrügynökség programjában is, aminek célja az izoláció és bezártság hatásainak felmérése a leendő űrhajósokra nézve. A Halley VI állomás emellett egy más típusú űrprogramra való felkészülésben is részt vett: a Brunt selfjégre telepítették azokat a szeizmikus mérőeszközöket, amelyek később a Szaturnusz és Jupiter jeges holdjaira utazhatnak majd, hogy feltérképezzék a távoli világokat.

(Fotó: Copernicus Sentinel/ESA/CC BY-SA 3.0 IGO, Thomas Barningham/BAS)

Elszabadult a világ legnagyobb jéghegye Hatalmas kiterjedésű jégdarab tört le a Ronne selfjég nyugati részéről az Európai Űrügynökség megfigyelései szerint. Az új rekorder az A-76 nevet kapta és jócskán megelőzi méreteivel az eddigi legnagyobb jéghegyet, az A-23A-t.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.