Az első koncert, amit egyenesen az űrből adtak

2020 / 12 / 24 / Bobák Áron
Az első koncert, amit egyenesen az űrből adtak
Túlzás lenne azt állítani, hogy az 1965-ös Gemini-6 misszió során minden simán ment volna, de az biztos, hogy az Apollo-küldetéseket, és ezzel együtt a Holdra szállást előkészítő, Föld körüli projekt nem volt híján az emlékezetes pillanatoknak. Az egyik ilyen az volt, amikor a Gemini-6 két asztronautája, Wally Schirra parancsnok és Thomas Stafford pilóta a visszatérés előtt előkapták a fedélzetre titokban felcsempészett hangszereiket, és élőben előadták az irányítóközpontnak minden idők legismertebb karácsonyi dalát.

A negyedik, emberrel végrehajtott Gemini-küldetés viszontagságairól már önmagában az is sokat elmond, hogy a hatos számmal jelölt misszió végül csak a Gemini-7 után tudott elstartolni, ugyanis a küldetést kétszer is le kellett állítani. A NASA tervei szerint ez lett volna az első olyan misszió, amikor egy űreszköz megközelít, és kötelékben repül egy másik űreszközzel, azonban a feladatra kiszemelt, ember nélküli Agena a kilövés után megsemmisült, így a Gemini-6 október 25-re tervezett rajtját is le kellett fújni. Az amerikai űrügynökség rövid újratervezés után úgy döntött, hogy még keményebb fába vágják a fejszéjüket, és a Gemini-6 a Gemini-7-et fogja megközelíteni a Föld körüli pályán, amelynek legénysége, Frank Borman és a később az Apollo-13 küldetés parancsnokaként is szolgáló Jim Lovell egy kéthetes Föld körüli útra indultak december elején. Utóbbi küldetés december 4-én gond nélkül el is indult, a Gemini-6-ot viszont még egyszer el kellett halasztani, így végül csak december 15-én kerülhetett sor a kilövésre.

Az előzmények ismeretében szinte meglepő, hogy a kilövés után már minden simán ment, így a Gemini-6 pályára állva gond nélkül megközelítette az ekkora már másfél hete a Föld körül keringő Lovelléket, és a két űrhajó órákon keresztül együtt repült, nem ritkán alig 30 centiméterre egymástól. Bár ma már mindennapos dolog, hogy egy űreszköz automatikusan csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz, négy évvel a Holdra szállás előtt ez még hatalmas mérföldkőnek számított: a NASA beszámolója szerint a Johnson Űrközpontban valóságos örömünnep tört ki, a küldetés vezetői pedig elégedetten gyújtottak rá az ünnepléshez bekészített szivarokra.


A Gemini-7 a Gemini-6 űrhajóból nézve (Fotó: NASA)

A Gemini-6 két asztronautája gondoskodott róla, hogy a küldetés ne csak erről maradjon emlékezetes, ugyanis a következő napon, a visszatérés előtt Stafford* egy eléggé különleges rádióüzenettel jelentkezett be Houstonnál. Az üzenet nagyjából a következőképpen hangzott: "Látunk egy objektumot. Úgy néz ki, mint egy műhold, és északról dél felé tart a sarki pályán. Úgy tűnik, hogy hamarosan belép a légkörbe, és mintha valamit jelezni próbálna nekünk". Ezután a rádióban kisvártatva felcsendült az első dal, ami az űrben elhangzott, amit nyugodtan nevezhetünk az első űrkoncertnek is. Mint kiderült, a Gemini-6 asztronautái titokban felcsempésztek magukkal néhány hangszert az űrhajóra, így a houstoni parancsnokság és a másik űrhajó legénysége meghallgathatta, hogyan szól a Jingle Bells az űrből, szájharmonikán és csengettyűkön előadva.

Stafford 2005-ben a Smithsonian Magazinnak elárulta, hogy az ötlet Schirrától származott, és felszállás előtt néhányszor próbáltak is, a földi irányításnak viszont nem szóltak előre a rögtönzött koncertről. Az űrhajósok mindenre gondoltak, így a hangszerekre előzetesen fogselymet és tépőzárat erősítettek, hogy rögzíteni tudják őket a kabinban. A legendássá vált hangszereket később felajánlották a National Air and Space Múzeumnak, így azok ma is megtekinthetők Washingtonban, az Apollo to the Moon kiállításon.


Wally Schirra parancsnok Hohner szájharmonikája (Fotó: National Air and Space Museum)

A küldetésben részt vevő asztronauták közül Schirra később az első emberekkel végzett Apollo-misszióval, az Apollo-7-tel is feljutott az űrbe, míg Staffordnak, Lovellnek és Bormannak arra is lehetősége nyílt, hogy elmenjenek a Holdhoz, noha le egyikük sem szállhatott. A Lovell és Borman részvételével zajló Apollo-8 és a Stafford parancsnokságával vezetett Apollo-10 küldetésnek eleve nem volt ilyen célja, míg az Apollo-13 az ismert problémák miatt végül kénytelen volt megszakítani a küldetést. Bár a Gemini-6 asztronautái kicsit megelőlegezték az ünnepet a december 16-i előadásukkal, Lovell és Borman később valóban az űrben ünnepelhették a karácsonyt, hiszen az Apollo-8 éppen december 24-én érte el a Holdat, a történelemben elsőként.

Schirra és Stafford a partizánakciójukkal mondhatni hagyományt teremtettek, hiszen azóta számos asztronauta követte a példájukat. A NASA gyűjtéséből kiderül, hogy a legnépszerűbb gitár és szintetizátor mellett már szaxofon, fuvola és skót duda is szólalt meg a súlytalanságban, Jamazaki Naoko pedig 2010-ben a klasszikus japán hangszeren, a kotón játszott el egy dalt az ISS fedélzetén.

*Bár a videó feliratának tanúsága szerint a rádióban Schirra beszél, a Smithsonian és más források szerint Stafford jelentkezett be Houstonnál a koncert előtt.

(Forrás: NASA, National Air and Space Museum, Wikipedia, Borítókép: NASA)

További cikkek a témában:

A második MIR űrállomás rejtélyes története Tudtad, hogy kettő volt? És hogy az egyik még mindig megvan?

Miért nem jártunk a Holdon közel fél évszázada? Közismert, hogy az Apollo-11 küldetés juttatott először embert a Holdra 1969. július 20-án. Az Apollo missziók közül az utolsó a 17. volt, amelynek keretében 1972. december 11-én az ember sokadszorra is kiléphetett Földünk útitársára – ekkor utoljára körülbelül egy fél évszázadig. A kérdés, hogy miért.

Amikor az asztronauták sztrájkba kezdtek az űrben Az amerikai misszió legénysége nem is repült többé, bár hivatalosan nem ez volt az ok.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.