A L’Oréal-t mindenki ismeri, a Carbiost már jóval kevesebben. Pedig a sajtóközlemény, amit a kozmetikai cégtől kaptunk, igazából inkább szól a Carbiosról. Ez a 2011-ben alapított startup ugyanis kidolgozta és tervei szerint hamarosan ipari léptékben is alkalmazni kezdi azt az eljárást, melyben egy biológiai eredetű, baktériumok által termelt enzimmel bontanak le műanyagokat, köztük a PET-palackok anyagát, a polietilén-tereftalátot. A mai visszagyűjtéses-tisztításos-műszálgyártásos PET-újrahasznosítással szemben az enzimatikus reciklálás kevéssé érzékeny a hulladékalapanyag minőségére és elméletileg végtelenszer újrafelhasználhatóvá teszi a műanyagok egy részét.
A technológia a kozmetikai iparban az elsők között a L'Oréalnál kerülhet gyakorlati alkalmazásra. A cég egyik márkája, a Biotherm ugyanis 2025-től ilyen enzimatikusan lebontott alapanyagokból készített újraműanyagba szeretné csomagolni termékeit, 2030-tól pedig a teljes cégcsoport be szeretné szüntetni a kőolajből készült, "szűz" műanyagok használatát.
A Carbios fejlesztései nem csak a L'Oréalnak szólnak. A kozmetikai cég és a vegyipari startup által 2017-ben alapított konzorciumhoz később csatlakozott a Nestlé Waters, a PepsiCo és a Suntory Beverage & Food Europe is.