Jönnek az enzimes PET-bontással újrahasznosított flakonok a L'Oréalnál

2021 / 07 / 03 / Rácz Tamás
Jönnek az enzimes PET-bontással újrahasznosított flakonok a L'Oréalnál
Na de mi is az az enzimatikus műanyag-újrahasznosítás tulajdonképpen?

A L’Oréal-t mindenki ismeri, a Carbiost már jóval kevesebben. Pedig a sajtóközlemény, amit a kozmetikai cégtől kaptunk, igazából inkább szól a Carbiosról. Ez a 2011-ben alapított startup ugyanis kidolgozta és tervei szerint hamarosan ipari léptékben is alkalmazni kezdi azt az eljárást, melyben egy biológiai eredetű, baktériumok által termelt enzimmel bontanak le műanyagokat, köztük a PET-palackok anyagát, a polietilén-tereftalátot. A mai visszagyűjtéses-tisztításos-műszálgyártásos PET-újrahasznosítással szemben az enzimatikus reciklálás kevéssé érzékeny a hulladékalapanyag minőségére és elméletileg végtelenszer újrafelhasználhatóvá teszi a műanyagok egy részét.

A technológia a kozmetikai iparban az elsők között a L'Oréalnál kerülhet gyakorlati alkalmazásra. A cég egyik márkája, a Biotherm ugyanis 2025-től ilyen enzimatikusan lebontott alapanyagokból készített újraműanyagba szeretné csomagolni termékeit, 2030-tól pedig a teljes cégcsoport be szeretné szüntetni a kőolajből készült, "szűz" műanyagok használatát.

A Carbios fejlesztései nem csak a L'Oréalnak szólnak. A kozmetikai cég és a vegyipari startup által 2017-ben alapított konzorciumhoz később csatlakozott a Nestlé Waters, a PepsiCo és a Suntory Beverage & Food Europe is.

 

További cikkek a témában:

Szén-dioxidból kozmetikai csomagolás A L'Oréal termékei olyan műanyagcsomagolást kapnak, aminek nem kőolaj, hanem az ipar által kibocsátott CO2 az alapanyaga.

Évente sok milliárd fát vágnak ki a világon, de már megvan a megoldás a hulladék újrahasznosítására A szeméttelepeken összegyűlt hulladék akár tíz százaléka is származhat különféle faanyagokból, ezért nagy szükség lehet a felesleges maradékok felhasználásának megoldására. A 3D nyomtatás lehet a kulcs az újrahasznosításhoz.

Vízzel égetik el a műanyagot abban az üzemben, ahol a világon elsőként bármilyen plasztikot újra tudnak hasznosítani A szuperkritikus vízzel kezelt műanyagokat olajjá és kémiai anyagokká bontják le, az így kapott alapanyagból pedig akárhányszor lehet újra minőségi műanyagot gyártani.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
Geoffrey Hinton kísérleti pszichológusként végzett, ám több mint ötven éve foglalkozik a neurális hálózatokkal.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.