Kábelek helyett tankerek szállítják el az energiát a világ legnagyobb szolár- és szél-projektjéből

2020 / 11 / 10 / Rácz Tamás
Kábelek helyett tankerek szállítják el az energiát a világ legnagyobb szolár- és szél-projektjéből
A 26 gigawatt csúcsteljesítményű (13 Paks!) hatalmas nap- és szélerőmű energiája ammónia formájában kerül exportra.

A világ legnagyobb megújuló-energia beruházása az ausztrál sivatagban épülő hatalmas napelem- és szélturbina-farm, az Asian Renewable Energy Hub. A 2014-ben indult projektben a tervek szerint 2027-28-ra épül ki a teljes termelőkapacitás,  670 ezer hektáron 1743 darab, egyenként 290 méter magas szélturbinával és többmint 1400 hektárnyi napelemmel.

A korábbi tervek szerint az itt megtermelt energia exportra kerülő része négy, 3000 kilométer hosszú tenger alatti kábelen jutott volna el Indonéziába, Szingapúrba. A tervek viszont most megváltoztak. A kábelek helyett az energia valószínűleg hajón hagyja majd el Ausztráliát, ammónia formájában.

Bár a tengerfenéki kábelek lefektetésével kapcsolatban felmerültek környezetvédelmi aggályok, a projekt pár napja magkapta az ausztrál kormányzati jóváhagyást az erőművekre is, a vezetékekre is. Ezek után némileg meglepő, hogy a projektigazgató bejelentette: mégis inkább az ammóniagyártás és -export irányába mozdulnak el.

Pedig a döntés érthető. A napből és szélből nyert elektromos energiával vizet bontva majd a keletkező hidrogént nitrogénnel vegyítve előállított ammónia egyre inkább a nehézipar befutó új fő energiahordozójának tűnik. Egyrészt a  kábeleken jelentkező energiaveszteség és a kábeles kapcsolat kiépítésének költsége összemérhető a sorozatos energiaátalakítások során fellépő veszteségekkel. Másrészt pedig az ammónia a tankerhajókkal rugalmasan értékesíthető termék, így az ausztrál termelés nem kötődik szorosan a szingapúri átvételhez. Az ammónia, mint energiahordozó szolgálhat járművek üzemanyagaként, hőerőművek fűtőanyagaként, de vegyipari alapanyagként is értékesíthető.

A projektvezető szerint az új elképzelés évi tízmillió tonna ammónia kiszállításáról szól, ez a mennyiség a jelenlegi legnagyobb tengeri NH3-gáz-terminál kapacitását 12-szeresen meghaladó anyagmennyiség.

Az ammónia, a karbonmentes világ egyik lehetséges energiahordozója A műtrágyagyártáshoz úgyis kell sok-sok ammónia, márpedig ez az anyag megújuló energiával is gyártható, jól szállítható és raktározható és remekül használható nagy motorok üzemanyagaként.

 


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.