Két eszközt is bemutattak, amelyek a levegőből állíthatnak elő tiszta energiát

2023 / 01 / 05 / Felkai Ádám
Két eszközt is bemutattak, amelyek a levegőből állíthatnak elő tiszta energiát
A zöld hidrogén jóval olcsóbb termelését teszik lehetővé ezek a találmányok – ezzel talán elérhető közelségbe került a jövő egyik legfontosabb üzemanyaga.

A tiszta energia mostanában kifejezetten forró téma, és két új eszközben is benne rejlik a lehetőség, hogy forradalmasítsa a területet – számol be róla a The Independent. A kutatók szerint ugyanis ezekkel az eszközökkel a levegőből hidrogént, tiszta energiaforrást tudnak előállítani.

A hidrogént általában metán felhasználásával állítják elő, amely folyamat sok fosszilis energiát igényel – ez is az oka, hogy a származás szerint szokás különbséget is tenni a hidrogén esetében: a termelés 99 százaléka jelenleg úgynevezett szürke hidrogén, magyarán tehét földgáz és kőszén felhasználásával és szén-dioxid kibocsátásával gyártott anyag – írja a G7 portál. A szürke hidrogén termelése jelenleg jobban megéri, de a szakértők arra számítanak, hogy a helyzet változhat méghozzá a környezetbarát módon előállított zöld hidrogén javára az olcsóbb megújuló energia és a jobb hatékonyságú elektrolízis segítségével, ami miatt akár 30 százalékkal is csökkenhet a zöld hidrogén gyártásának a költsége. Erre égető szükség is lenne, mivel több technológia is várakozik a környezetbarát hidrogén megjelenésére, mint arra példa lehet a lentebb olvasható cikkünk:

A jelenlegi motorokra felszerelhető hidrogénbefecskendezés nem csak az üzemanyaghiányt oldhatja meg, de a kibocsájtást is csökkentheti A hidrogénnel kevert dízelt a jelenlegi motorok is tudják használni üzemanyagként egy gyors átalakítás után, ami 26 százalékos hatékonyságnövekedés mellett több mint 85 százalékkal csökkenti az emissziót. Már arra sem kell sokat várni, hogy a találmány megjelenjen a piacon.

Az Independent által említett új eszközök viszont a természetes folyamatokat utánozzák a hidrogén hatékonyabb és költséghatékonyabb előállítása érdekében, magyarán a segítségükkel zöld hidrogént lehet termelni.

Az első ilyen eszköz egy napelem, amely 10-szer hatékonyabb, mint a korábbi modellek, és úgy működik, hogy a vizet hidrogénné és oxigénné alakítja egy mesterséges fotoszintézisnek nevezett folyamaton keresztül. Ez a napelem az eddigieknél több fényt nyel el, így több hidrogént is képes előállítani, és az eszközben ráadásul egy olyan félvezető katalizátor is található, amely a használat közben javul, és ellenáll a magas hőmérsékletnek és az intenzív fénynek is (ez azért fontos szempont, mert eddig épp a katalizátor volt a szűk keresztmetszet, amely gyorsan tönkrement az intenzív napfény hatására). Összességében tehát mivel az eszköz hatékonyabban tud hidrogént előállítani, így a fentebb említett várakozásoknak megfelelően potenciálisan csökkentheti az előállítási költségeket.

A második eszköz egy olyan egyszerű rendszer, amely vizet (párát) von ki a levegőből és hidrogéngázt termel. Úgy működik, mint egy mesterséges levél, vagyis a napfényből származó energiát tárolja el.

Mindkét eszközt szabadtéri kísérletekben tesztelték, és jelentős javulást mutattak a meglévő technológiához képest. Mint azt az Independent írja: ha ezek az eszközök továbbra is jól teljesítenek a további tesztelések során, jelentős áttörést jelenthetnek a tiszta energia keresésében. A tisztán termelt zöld hidrogén ugyanis nagymértékben csökkentheti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket, és segíthet elérni a karbonsemleges életmódot.

(Kép: Pixabay/babusyams)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.