Kétség sem férhet hozzá, hogy a felhasználóknak szánt robotikai eszközök közül a konyhai robotgépek mellett a robotporszívók örvendenek a legnagyobb népszerűségnek, 2024-ben például csaknem 19 millió darabot adtak el ilyen eszközből világszerte. Ez nyilvánvalóan annak is köszönhető, hogy a robotporszívók valóban rendkívül hasznosak, hiszen ideális esetben gyakorlatilag teljesen ki tudják váltani a kézi porszívózást - igaz, ehhez azért elég sok feltételnek kell teljesülnie.
Korábban már összeszedtük, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni, mielőtt robotporszívót vásárolunk, és bár a szívóerő, a portartály mérete vagy a navigációs képességek mellett kevésbé tűnhet fontosnak, de azért mindenképpen érdemes azt is figyelembe venni, hogy a porszívó milyen magas küszöböt tud megmászni. Hagyományos robotporszívóknál ez az érték jellemzően 1 és 2 centiméter között mozog, ami a legtöbb lakásnál persze épp elegendő, ha viszont mégsem, az eléggé le tudja rontani a készülék használati értékét.
A berlini IFA technológiai kiállításon egymástól függetlenül két gyártó is bemutatott egy nagyjából ugyanolyan megoldást, amely ezt a problémát orvosolja: a Xiaomi érdekeltségébe tartozó Roborock valamint a Dreame is olyan eljárást fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy ha a porszívó akadályba ütközik, akkor képes megemelni az elejét, így akár négy centiméter magas akadályokat is meg tud megmászni. Bár ez még egyértelműen nem jelenti azt, hogy a porszívó képes lenne felmenni egy lépcsőn, de a technológia továbbfejlesztésével előfordulhat, hogy a jövőben ez is lehetségessé válik.
Az IFA-n látott demók alapján a két cég megoldása némileg különbözik egymástól, hiszen míg a Dreame eszköze a két oldalsó kerekét "nyújtja ki", addig a Roborock porszívóján az első, kisebb kerék emelkedik meg, a többit pedig már izomból megoldják a nagyobb oldalsó kerekek. Ebből következően szembetűnő, hogy a Roborock porszívója sokkal dinamikusabban veszi az akadályokat, míg a Dreame porszívója megfontoltabban áll neki a mászásnak, igaz, valamivel hatékonyabban is: míg utóbbi fixen megugorja a négy centiméteres akadályokat is, addig a Roborock porszívója alapból csak három centiméteres magassággal tud megbirkózni, négy centiméterrel pedig csupán akkor, ha (ahogy az a fenti videón is látható) az akadály több szintből áll.
Természetesen emellett az sem mellékes, hogy míg a Dreame ProLeap technológiája egyelőre nem jelent meg kereskedelmi forgalomban, addig a Roborock a Qrevo Curv porszívóját már ezzel az AdaptiLiftnek elnevezett megoldással küldte boltokba. Az 1500 euróba, vagyis nagyjából 600 ezer forintba kerülő porszívó nem csak ebből a szempontból különleges, hiszen a gyári adatok szerint egészen kiemelkedő, 18500 Pa szívóerővel rendelkezik, összegabalyodásmentes tisztítókefével látták el és akár a víztartályát is képes önállóan újratölteni.
(Fotó: Bobák Áron/Raketa.hu)