A hatóságok szerint velencei Canal Grande vizének elszíneződését egy fluoreszcein nevű anyag okozta, amelyet a szennyvízhálózatok tesztelésére szoktak használni. A hivatalos közlemény szerint „a vizsgálat nem mutatta ki toxikus elemek jelenlétét a vízből vett mintákban”, vagyis a fluoreszcein nem mérgező.
Hogy ki és miért engedte a folyadékot a csatornába az egyelőre nem tisztázott. A helyi prefektus szóvivője vasárnap azt mondta a CNN-nek, hogy amellett, hogy azonnal vízmintát vettek, átnézték a térfigyelő kamerarendszerek felvételit és kikérdezték a helyi gondolásokat, illetve hajóvezetőket, hogy láttak-e bármi gyanúsat a Rialto-híd környékén, ahol a neonzöld folt először megjelent. Luca Zaia, a venetói régió vezetője a Twitteren vasárnap azt írta, hogy "sürgős értekezletet" hívtak össze a zöld vízfelület megvitatására:
??? Stamattina nel #CanalGrande di #Venezia è apparsa una chiazza di liquido verde fosforescente, segnalata da alcuni residenti all’altezza del Ponte di Rialto.
Il prefetto ha convocato una riunione urgente con le forze di polizia per approfondire l’origine del liquido. pic.twitter.com/te0JVCfodQ— Luca Zaia (@zaiapresidente) May 28, 2023
A foszforeszkáló zöld foltot először vasárnap délelőtt 9 óra 30 perc körül vették észre, és a közösségi médiában megjelenő képek, videók alapján a víz egyre nagyobb területen vált smaragd színűvé. Sokan – köztük Andrea Pegoraro, városi tanácsos is – a környezetvédelmi aktivistákat okolták a jelenségért, egyelőre azonban egy szervezet sem vállalta a felelősséget az akcióért. Az emberek gyanúja mindenesetre érthető, hiszen az olasz Ultima Generazione nevű csoport egy héttel ezelőtt például szenet öntött a római Trevi-kútba, hogy a fosszilis tüzelőanyagok állami támogatásának megszüntetésére szólítsa fel az olasz kormányt. A szervezet a tiltakozásokat az elmúlt napokban az észak-olasz Emilia-Romagna régióban pusztító halálos áradásokkal hozta összefüggésbe. A csoport szerint Olaszországban minden negyedik házat árvíz fenyeget. Azt Ultima Generazione mindenesetre tagadta, hogy ő állna a mostani, vizet elszínező esemény mögött is.
Nem ez lenne az első eset, hogy figyelemfelkeltő akciót hajtanak végre a velencei csatornák vizének elszínezésével. Nicolás García Uriburu argentin művész 1968-ban egy kortárs művészeti fesztivál, a 34. Velencei Biennálé során festette zöldre a csatorna vizét, hogy felhívja a figyelmet az ökológiai kérdésekre, valamint a természet és a civilizáció kapcsolatára. Uriburu egyébként szintén fluoreszcein használt erre a célra.
Velencének a víz színénél jelentősebb problémákkal is szembe kellett néznie nemrégiben, februárban ugyanis a heteken áttartó száraz téli időjárás a tavaly nyári vészhelyzethez hasonló szárazságot okozott. Ennek oka a szakértők szerint, hogy az Alpokban az átlagos hó mennyiségének kevesebb, mint fele esett, így a Pó, Olaszország leghosszabb folyójának vízhozama 61 százalékkal maradt el az év e szakaszában mért átlagos mennyiségtől.
(Borítókép: Vigili del Fuoco)