Ha még emlékszünk, februárban érdekes események történtek egyebek mellett az azonosítatlan repülő tárgyakkal kapcsolatban, amiket ízlés szerint nevezhetünk UAP-nak, UFO-nak vagy egyszerűen csak objektumnak – egy a lényeg: olyan tárgyakról beszélünk, amely repül, mesterséges eredetű, nem tudjuk micsoda, sem azt honnan származik, és azt sem, mit keres a légtérben. Az első ilyen tárgy nem volt azonosítatlan – ez az amerikai álláspont szerint egy kínai kémballon (Kína szerint pedig egy messzire keveredett meteorológiai léggömb). Ezt azonban három másik immár tényleges ismeretlen objektum is követte gyors egymásutánban, melyeket az amerikai vadászok a léggömbhöz hasonlóan kilőttek. A dolognak történelmi jelentősége is volt, mivel a harmadik nyolcszögletes tárgyat Michigan államban, a Lake Huron felett lőtték ki – az akció irányításáért felelős NORAD parancsnokságnak (North American Aerospace Defense Command) pedig ez volt az első olyan esete, hogy az amerikai légtérben lövedéket vetett be egy repülő célpont ellen.
Aki hallgatta az akkori nyilatkozatokat, az előtt érdekes kép bontakozott ki, a titkos eligazításon résztvevő politikusok célozgattak különböző ismeretlen veszélyekre, és maga a Pentagon sem zárta ki az idegen technológiát, ám a Fehér Ház ezt már kategórikusan cáfolta. Az biztos, hogy akció indult mind az USA, mind pedig Kanada területén a roncsok kézrekerítése érdekében. Ennek azonban nem lett azóta sem olyan eredménye, amelynek híre eljutott volna a sajtóba is.
Akárhogy is, nem csak roncsok áll(hat)nak a rendelkezésünkre, hanem konkrét felvételek is. Egy esetben, a nyolcszögletű tárgy esetében például konkrétan tudjuk, hogy az eszközről jó minőségű felvétel is készülhetett. Ezt onnan tudjuk, hogy a pilóták beszélgetése nyilvánosságra került, és a beszélgetésből az derül ki, hogy maguk a pilóták is nehezen kategorizálják be az eszközt, de az egyikük úgy dönt, hogy ballonként fog rá hivatkozni. Az eszköz kicsi volt, akkora mint egy „quadmotor” („4-wheeler” a beszélgetésben) – épp ezért nem is sikerült az F–16 gépágyújával lelőni, pedig ezt tervezték, hogy minél kevésbé sérüljön az eszköz. Végül egy AIM-9X Sidewinder lövedékkel szedték le a többi tárgyhoz hasonlóan. (Azokban az esetekben az elfogást F–22-esek végezték). A pilóták nehezen figyelték meg az eszközt, annak a gépekhez képest relatív alacsony sebessége miatt, sőt a kisebb méret miatt egy ütközéstől is tartottak. Megerősítést nyert viszont az is, hogy az F–16 fejlett kamerás célzórendszerén látszódott az eszköz, mivel a finomabb részleteket, így például valami rögzítőkötélzetszerűséget, ennek segítségével azonosították a pilóták.
Azt a kérdést már a fentebb linkelt cikkünkben is feltettük, hogy mi a helyzet tehát ezekkel a felvételekkel, és mostanra a választ is ismerjük. A The Black Vault ugyanis még február 18-án benyújtott egy kérvényt az információszabadságról szóló törvényre (FOIA) hivatkozva, amelyben, mint írják, kikérnek minden másolatot „a léggömbök/azonosítatlan légi objektumok lelövése során rögzített összes vizuális felvételről”, amibe beletartozik a pilóták által készített összes minősített/nem minősített „...fotó, videó, pilótafülke-felvétel, személyes mobiltelefon-fotó/videó, amelyet esetleg átadhattak a Védelmi Minisztériumnak.
A Légierő válasza március 21-én érkezett meg, és ebben megtagadták az összes kért információ átadását – a válaszból egyébként nem derül ki, hogy pontosan mennyi és milyen jellegű felvétel készült az incidensekről, ám az indoklás így hangzik:
“Az 1 Fighter Wing (1 FW) alapos keresést végzett az Ön kérésének megfelelő adatok után. Kérelmét a FOIA keretében dolgoztuk fel, és egyeztettük az elsődleges felelős hivatallal. Kérjük, vegye figyelembe, hogy kérésével összhangban az 1. mentesség és az AFMAN 33-302 számú, az 13526-os végrehajtói rendeletre (EO) hivatkozva, amelyek az információk folyamatos minősítésére vonatkoznak, a kért információkat visszatartják és nem adják ki.”
A sok szám mögött lényegében az áll, hogy az igényelt anyag nemzetvédelemmel kapcsolatos információnak minősül, amely akár a nemzetvédelemmel, akár a külpolitikával is kapcsolatos lehet, és ezért titkosítás alá került.
Az eset kapcsán a The Black Vault a fenti felvételt töltötte fel a YouTube-ra, amelyben több érdekes körülményre felhívja a figyelmet. Többek között, hogy a kínai ballon kilövése nem minősült ilyen nemzetvédelemmel kapcsolatos információnak, holott könnyen lehetne amellett érvelni, hogy ha valami, az aztán nemzetvédelmi információ. Mégis a ballon kihalászását nagyon jó minőségű képeken rögzítették, sőt később (bár kezdetben szivárgással került ki) a Pentagon a pilótafülkében készült felvételt is jóváhagyta. Ugyanígy nemrég nyilvánosságra hozták a Reaper drón és az orosz vadász közötti incidenst is a drón felvételeivel.
Akkor tehát mit titkolnak? Lehet, hogy csak rutinszerű hivatali titkolózásról van szó, vagy akár arról, hogy nem szívesen teszik ki a kirakatba, hogy félmilliós lövedékkel szedtek le pár dolláros léggömböket. De persze más magyarázat is szóba jön. És ez a baj egy ilyen nyilvános, nagy horderejű ügyet követő mély csönddel – elkezdenek megszületni a legkülönbözőbb magyarázatok, és hivatalos tények híján ezek mindegyike legitim lesz a maga módján.
(Kép: Pixabay/WikiImages)