Az IAMS vállalat kutatása szerint csak az Egyesült Államokban minden harmadik kisállat legalább egyszer elveszik élete során, ami éves szinten mintegy tízmillió elkóborolt kedvencet jelent. Mikrochipje pedig csak a kutyák három-öt százalékának van. Hogy esélyt adjanak a négylábúak hazakerülésére, az IAMS és az adam & eveDDB ügynökség közösen kifejlesztett egy applikációt, amely egyedi orrlenyomatuk alapján azonosítja a kutyákat.
Az adam & eveDDB kutatócsoport vezette projekt két részből állt: először létrehoztak egy gépi tanulási modellt a kutyák orrának beazonosítására és felidézésére, majd kifejlesztették hozzá azt a technológiát, amellyel mindezt az okostelefon-felhasználói is megtehetik. A NOSEiD nevű alkalmazás a telefon kamerájával beszkenneli a kutya orrát, és az emberi ujjlenyomathoz hasonló, egyedi biometrikus azonosítóvá alakítja az arról készült fotókat.
A NOSEiD bármilyen méretű és fajtájú kutyánál alkalmazható, a fejlesztők ugyanakkor azt kérik a gazdáktól, hogy minél előbb bonyolítsák le a szkennelést, elvégre az ördög nem alszik, és elég egy óvatlan pillanat kedvencük szökéséhez. Továbbá azt javasolják, hogy az orr beszkennelt képe mellett a kutyáról készült fotókat és az állat fizikai jellemzőit is töltsék fel az alkalmazás adatbázisába, magát a szkennelést pedig lehetőleg a szabadban, napfényes helyen végezzék, miközben a kutya néhány pillanatra mozdulatlanul ül vagy áll, és a kamerába néz.
Amennyiben a kutya eltűnik, gazdája azonnal jelentheti az esetet az alkalmazáson keresztül is,
az applikáció pedig azonnal riasztást küld a többi felhasználónak. Míg aki kóbor állattal találkozik, az applikáció segítségével beszkennelheti a talált eb orrának képét, és összevetheti azt az elveszett háziállatok listájával. Sikeres azonosítás esetén pedig - szintén az app felületén - felveheti a kapcsolatot az eredeti tulajdonossal, és közös erővel hazajuttathatják az ebet. Az applikáció egyébként interaktív térképpel is segíti a mentőakciót.
AZ IAMS az elveszett kutyák felkutatása mellett az edukációt is fontosnak tartja, ezért állatmenhelyekkel közösen oktatást szervez kutyatulajdonosoknak az applikáció kezeléséről és annak előnyeiről, valamint más megelőző intézkedésekről, például a mikrochipek fontosságáról. Emellett segítenek a gazdáknak kapcsolatba lépni a helyi vállalkozásokkal, kutyakozmetikusokkal és a kutyasétáltatókkal. Az iOS-en és Androidon egyaránt elérhető NOSEiD egyelőre a Tennessee állambeli Nashville-ben működik, érdemes azonban regisztrálniuk az érdeklődőknek, mert a fejlesztők tervezik az app bővítését, és értesítik felhasználóikat, amikor az alkalmazás elérhető a régiójukban.
(Fotó: NewAtlas)