Látványos kínai Tienven-1 videó a Marsról, melynek légkörében a britek vízgőzt találtak

2021 / 02 / 14 / Justin Viktor
Látványos kínai Tienven-1 videó a Marsról, melynek légkörében a britek vízgőzt találtak
Ahogy már mi is beszámoltunk róla Kína Tienven-1 küldetése négy napja sikeresen Mars körüli pályára állította a keringőegységet. Most megérkeztek az első videók is, Kína hihetetlen felvételeket tett közzé, melyeket a Mars körül keringő Tienven-1 szonda készített a bolygóról.

Az első felvételek

A szonda tavaly nyáron indult hét hónapos útjára, a NASA Perseverance roverével és az Egyesült Arab Emírségek Űrügynöksége Hope orbitális szondája indításával egy időben, melyek közül a Hope azóta szintén megérkezett a vörös bolygóhoz. 

Az öt tonnás kínai szonda fedélzeti kamerái pazar rálátást biztosítanak az alant forgó marsi felszínre.

A CCTV állami műsorszolgáltató által közzétett felvételek olyan részletesek, hogy a különféle kráterek és akár a bolygó vékony légköre is kivehető a felvételeken.

Leszállás előtt keringés

Kína követi az amerikaiak által a hetvenes évek közepén sikerre vitt Viking leszállóegységeknél alkalmazott stratégiát, mely szerint először keringenek a bolygó körül, és csak később küldik le a leszállóegységet a felszínre.

Most egyelőre valószínűleg a felderítés időszaka következik, de a Tienven-1 elsődleges tervezett földet érési helyszíne egy marsi síkság a Naprendszer legnagyobb, 3300 kilométer átmérőjű, Utopia nevű meteorkráterében. Ez a síkság a Mars egyenlítőjétől északra található. A kínai küldetés marsjárója jóval kisebb, mint a Perseverance, és még nem árulták el a nevét. Nagyon hasonlít a NASA Spirit és Opportunity roverjeire a 2000-es évekből, a súlya körülbelül 240 kg, és kihajtható napelemek működtetik.

A pontosabban rover májusban próbál majd leszállni a Mars felszínén. Ha a rendkívül veszélyes leszállás sikeres lesz, a marsjáró körülbelül három Földi hónapot dolgozhat majd a Vörös Bolygó talajának és légkörének tanulmányozásán, Kína pedig a harmadik olyan országgá válhat, mely a Szovjetunió és az Egyesült Államok után képessé vált landolni a Mars felszínen.

A Tianwen-1 Kína hatalmas űr-ambícióinak bizonyítéka. Ha minden a tervek szerint halad, az ország az közeljövőben létrehozhatja saját űrállomását is Föld körüli pályán. Az űrverseny nemhogy folytatódik, de most kezd igazán beindulni. A két világhatalom fej-fej mellett halad, és már a kisebb, új jelentkezők is komoly tervekkel, illetve sikerekkel rendelkeznek.


A Mars egykori óceánjainak művészi ábrázolása (Kép: ESA)

Vízgőz a légkörben

Brit Open University tudósai vízgőz nyomait észlelték a marsi légkörben, a ritkás légkörön keresztül érkező fény elemzése során. Ez utalhat arra is, hogy a régmúltban élet létezhetett a vörös bolygón. A ma a Marson található víz a bolygó sarki jégsapkáiban a felszín alatt van, valamennyi pedig folyamatosan párolog, és a légkörben is megfigyelhető hidrogén utal rá.

A felfedezést az Európai Űrügynökség (ESA) és a Roszkoszmosz orosz űrügynökség közös Mars-missziójának ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) űrszondáján található Nadir and Occultation for Mars Discovery (NOMAD) műszer segítségével tették. Az eredményt a Science Advances című tudományos folyóiratban tették közzé. 

(Forrás: Phys Kép: CNSA)

Ez is érdekelhet:

A Tienven-1 kínai szonda is sikeresen pályára állt a Mars körül Hivatalos kínai nyilatkozat szerint a Tienven-1 küldetés sikeresen Mars körüli pályára állt. Ez az első alkalom, hogy az országnak sikerült űrhajót juttatnia a vörös bolygóra, mindössze egy nappal azután, hogy az Egyesült Arab Emírségek szondája is megtette ugyanezt.

Sikeresen pályára állt a Mars körül az Egyesült Arab Emirátusok űrszondája Ezzel ők lettek az ötödik ország, aminek sikerült űreszközt juttatnia a Marshoz. Az Al-Amalt a következő hetekben két további űreszköz követi.

Az Egyesült Arab Emírségek Remény nevű szondája holnap éri el a Marsot, holnapután Kína jön, egy hét múlva az USA Holnaptól nagy lesz a tolongás a Mars körül, miután kedden délután megérkezik az Egyesült Arab Emírségek űrhajója a bolygóhoz, elsőként a több tízezer kilométer per órás sebességgel oda igyekvő három misszió közül. Összefoglaltuk mit ígér Marskutatás tekintetében az előttünk álló izgalmas tavasz.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.