Az Egyesült Államok, Oroszország, India és az Európai Unió után kedden az Egyesült Arab Emírségek is belépett abba az igencsak exkluzív klubba, ami a sikeres Mars-missziót teljesítő országokat (vagy kormányközi szervezeteket) tömöríti. Az Al-Amal, avagy Remény névre keresztelt űrszonda magyar idő szerint délután 5 után állt pályára a vörös bolygó körül.
A tavaly júliusban útnak indított űreszköz csaknem hét hónapos utazás után érte el a bolygót. Az Al-Amal a pályára állást teljesen önállóan végezte, a Marsot megközelítve bekapcsolta a hajtóműveit, lelassított, a többit pedig elvégezte a bolygó gravitációja. Mivel a Mars jelenleg nagyjából 189 millió kilométerre van a Földtől, a Mohammed Bin Rashid űrközpont munkatársai csak 11 perccel később értesültek mindenről, vagyis ha valami probléma adódott volna, már nem tudtak volna időben közbelépni.
A manőver azonban tökéletesen sikerült, így az űrszonda most megkezdheti a kétévesre tervezett misszióját, amelynek során a Mars atmoszféráját fogja tanulmányozni, és a tudósok arra a fontos kérdésre is választ kaphatnak, hogy miért és hogyan szivárog el a bolygó légköre a világűrbe.
A Reményt a következő hetekben két további űreszköz követi majd, előbb szerdán a kínai Tienven-1, majd jövő héten az amerikai Perseverance éri el a bolygót. Az EAE űrszondájától eltérően ezek a missziók leszállóegységgel is rendelkeznek, és a céljuk, hogy marsjárókat juttassanak el a bolygóra.
A Dubai One tévécsatorna teljes, csaknem kétórás élő közvetítését a lenti videóban lehet megnézni, a bejelentés a sikeres pályára állásról 1 óra 27 perc után látható.
(Fotó: Mohammed Bin Rashid Space Centre)
[keretes_doboz cim="Ha tetszett ez a cikk, kövess minket a Facebookon is!"]