A kvantumszámítógép a klasszikus bitek helyett qubitekkel dolgozik, melyek a kvantummechanika törvényeinek engedelmeskednek. A kvantumfölény megállapításához a kínai kvantumszámítógépnek gyorsabban kellett dolgoznia mint a vetélytársainak, és a kutatóknak azt is ki kellett számolniuk, hogy pontosan mekkora a feldolgozási teljesítménye. A kínai kutatók állítása szerint mindez sikerült.
A sikert az Anhuj tartományban található Hofej Műszaki Egyetemen kutató Csien-Vej Pan vezette kutatócsoport érte el, és azt is hozzátették, hogy még nem érték el a chippel annak a végső teljesítményét.
A Zuchongzhi kvantumprocesszor összesen 66 qubittel rendelkezik, szemben a Google Sycamore chipjével, melynek csak 53 qubitje van. A kvantumfölényt biztosító kísérlethez ráadásul a kínai processzor csupán 56 qubitet használt a 66-ból. Az IBM is harcban áll ezen a versenypályán, de System One chipjük csak 20 qubites, melyet mindkét előbbi chip teljesítménye felülmúl. A Zuchongzhi nevet Cu Csung Ce V. századi matematikus után adták a chipnek, aki olyan pontosan kiszámolta a pí értékét, hogy azt csak 800 évvel később tudták felülmúlni.
A Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem Modern Fizikai Tanszékének kutatócsoportja már 2020 december 4-én bejelentette, hogy számítógépük 10 milliárdszor gyorsabb, mint a Googlé. A Google 2019-ben mutatta be a Sycamore-t, és azt állították, hogy mindössze 3 perc 20 másodperc alatt végez el egy olyan feladatot, melyet más szuperszámítógépek csak 10 ezer év alatt képesek megtenni.
A kínai tudósok mostani bejelentése szerint a Zuchongzhi-nek körülbelül 1,2 óra, vagyis 70 perc kellett ahhoz, megoldjon egy olyan feladatot, melyre a versenytársainak nyolc évre lenne szükségük.
A kínai kvantumszámítógép tesztelésére használt feladat százszor volt nehezebb, mint bármi, amivel a Google Sycamore valaha találkozott. A Zuchongzhi elődje az 53 qubites Jiuzhang volt, ám az utód gyorsabb, sokoldalúbb és könnyebben programozható.
A kvantumfölényt elérő feladatban a Zuchongzhi chip egy kvantum-áramkört szimulált, és annak kimenetéről random számmintákat vett. A modellezett áramkör qubit-számának növelésével a feladat olyan bonyolultsági fokot érhet el, melyet a hagyományos számítógépekkel már nem is lehetséges megoldani - számolt be róla a New Scientist.
A kvantumszámítógépek hihetetlen erejét és teljesítményét a klasszikus bináris gépekkel szemben az adja, hogy egy probléma megoldása közben számba vehetnek minden lehetőségét és ráadásul egyidejűleg.
(Forrás: ZMEScience Kép: The University of Science and Technology of China)