Államfők, kormányfők, újságírók, köztük magyarok is ott voltak a Pegasus-t kifejlesztő NSO célpont-listáján, amelyet jogvédők és oknyomozó újságírók szereztek meg. Az már a kezdetektől fogva látszott, hogy az eszköz valószínűleg nem tömeges megfigyelésre lett kidolgozva, így az átlagfelhasználóknak nem sok félnivalójuk van ettől a kártevőtől. "Az említett támadások rendkívül szofisztikáltak, dollármilliókba kerül kifejleszteni azokat, gyakran csak rövid ideig működnek és konkrét személyeket céloznak velük" - nyilatkozták akkor az Apple képviselői.
Az Amnesty International szakemberei a biztonság kedvéért készítettek egy programot, hogy nyugodtabban alhassunk
Ahogyan arról korábban a Rakétán is beszámoltunk, a Mobile Verification Toolkit (MVT) iPhone-okon és Android készülékeken is működik, bár a készítők kiemelik, hogy előbbi mobilokon több nyomot hagy a Pegasus, így könnyebb észrevenni a támadásokat. Az MVT a biztonsági mentéseinket fésüli át, hogy a kémprogram jelenlétére utaló nyomok után kutasson. Eddig a számítógépünk parancssorához kellett nyúlni az alkalmazás használatához, ám most az iMazing nevű iPhone-kezelő szoftverbe is beépítették ezt a megoldást - olvastuk a 9to5Mac-en.
"Nem ijesztgetünk. Az iPhone-felhasználók zöme nincs veszélyben. Abban bízunk, hogy azzal, hogy lejjebb visszük a használati küszöböt, felhívjuk az emberek figyelmét a jelenségre, és segítjük a fenyegetések korai felismerését"- írják az iMazing blogján. A szoftver, amellyel amúgy az iPhone-unkat tudjuk kezelni, fizetős, de korlátozott ideig ingyen is használható. Mi is kipróbáltuk, és valóban, néhány lépésben készít egy biztonsági másolatot a telefonunkról, majd átfésüli azt az Amnesty által publikált nyomok után kutatva. Szerencsére nálunk nem talált semmilyen, a Pegasus-ra utaló jelet, de tíz percet biztosan megért a művelet.
(Fotó: Unsplash/Markus_Winkler, Pőcze Balázs)