Kísérleti állatok halála miatt dőlhet dugába Elon Musk nagy álma

2022 / 12 / 12 / Bobák Áron
Kísérleti állatok halála miatt dőlhet dugába Elon Musk nagy álma
Az orvostudomány fejlődésének ma még elkerülhetetlen részét képezik az állatokon végzett kísérletek, ám a gyanú szerint a Neuralinknél a túlzott sietség a szükségesnél sokkal több kísérleti állat pusztulásához vezetett.

A Neuralink december elején tartott nyilvános bemutatót arról, hogy hol tartanak az agy-számítógép interfész fejlesztésével, amellyel többek között már az is lehetséges, hogy egy majom a gondolatai segítségével gépeljen be szavakat. Ehhez az állatok koponyájába egy olyan eszközt ültetnek be, amely képes érzékelni a neuronok elektromos aktivitását valamint információkat továbbítani az agyba, így kétirányú kommunikációt tesz lehetővé az agy és a számítógép között. Musk korábbi állításai szerint az implantátum segítségével egyszer olyan dolgok is lehetővé válhatnak, mint hogy közvetlenül az agyunkba streameljünk zenét vagy lementsük a tudatunkat egy robottestbe, jelenleg viszont a Neuralink elsődleges célja, hogy segítsenek a mozgáskorlátozottakon és más, neurális betegségben szenvedő embereken.

A SpaceX és a Tesla vezére a bemutatón azt is kifejtette, hogy legfeljebb fél éven belül szeretnék megkezdeni az embereken végzett kísérleteket is, azonban elképzelhető, hogy a Neuralink útjába éppen a túlzottan ambiciózus határidő gördíthet akadályokat. A Reuters információi szerint a cég ellen nemrég az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium indított vizsgálatot, miután a cég több dolgozója is jelezte, hogy a Neuralink a kísérletek során több esetben szükségtelenül ölte meg az állatokat, így pedig felmerült annak a gyanúja, hogy a cég megszegte az 1966-ban elfogadott állatvédelmi törvényt (Animal Welfare Act). Ahogy korábban írtunk róla, ha ezek a vádak bebizonyosodnak, a cég akár az engedélyét is elveszítheti.

Bemutatták a Neuralink működő prototípusát, amivel az agyunkat köthetjük majd rá a számítógépekre A Neuralinkkel a jövőben kezelhetővé válhatnak a neurológiai betegségek, új lehetőségeket nyithat a mozgáskorlátozottak számára, hosszú távon pedig akár azt is lehetővé teheti, hogy az emberek a gondolataikkal kommunikáljanak egymással. A mai bemutató viszont még csak az első lépés volt egy nagyon hosszú úton.

A Reuters értesülései szerint a vállalat 2018 óta mintegy 1500 állatot áldozott fel az technológia kifejlesztése érdekében, bár ahogy a lap is megjegyzi, ez a szám önmagában nem jelenti azt, hogy a Neuralink törvényt sértett volna vagy etikátlanul járt el a kísérletek során. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság, azaz az FDA kifejezetten előírja, hogy új orvosi eszközöket és eljárásokat kötelező állatokon tesztelni, mielőtt sor kerülhetne a klinikai tesztekre, így a Neuralinknek ebben a tekintetben nincs választása, ugyanakkor az eddigi információk alapján az már vitatható, hogy mindent megtettek-e annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb kísérleti állatot kelljen megölni, és hogy minimalizálják az állatok szenvedését.

A Reuters a cégtől származó belső dokumentumokra valamint a Neuralink jelenlegi és korábbi dolgozóival készített interjúkra hivatkozva arról ír, hogy Elon Musk kifejezetten elégedetlen volt azzal, amilyen ütemben a fejlesztések zajlanak, így többször is sürgette a dolgozókat, hogy gyorsítsák fel a kísérleteket. Ez azzal járt, hogy számos kísérletet nem megfelelően előkészítve végeztek el, aminek eredményeként több tesztet meg kellett ismételni. A kapkodás nem csak azt eredményezte, hogy sok kísérleti állat feleslegesen pusztult el, de a sietség a tesztekből nyert adatok hitelességét is veszélybe sodorhatja, emiatt pedig elképzelhető, hogy a Neuralink csak a tervezettnél később kapja majd meg a jóváhagyást az embereken végzett kísérletek megkezdéséhez.

Musk frusztrációja érthető, hiszen miközben a Neuralink még csak állatokon kísérletezik, a világon már számos cég és egyetemi kutatóintézet megkezdte az embereken végzett teszteket is a hasonló elven működő eszközeivel. A Neuralink vezérigazgatója állítólag egy cikket is körbeküldött az alkalmazottaknak, amely arról szólt, hogy svájci kutatók egy implantátum segítségével képesek voltak visszaadni egy gerincsérült ember mozgásszabadságát - bár érdemes megjegyezni, hogy a szóban forgó eszköz nem agy-számítógép interfész, hanem egy közvetlenül a gerincbe beültetett implantátum.

Bár a Neuralinkkel szemben megfogalmazott vádak igen súlyosak, egyáltalán nem biztos, hogy a céget végül megbüntetik az ügyben. Ahogy a Reuters rámutat, az Egyesült Államokban nincs szabályozva, hogy a vállalatok hány kísérleti állatot használhatnak fel a kutatásaikhoz, a cég pedig a Mezőgazdasági Minisztérium összes korábbi ellenőrzésén átment. A Neuralink a vádak első felbukkanásakor, februárban egy blogbejegyzésben számolt be arról, hogy milyen intézkedéseket tettek az állatok jólétének érdekében, amelyben többek között arról számoltak be, hogy a 2020-ban megnyitott központjuk nemrég megszerezte a Laboratóriumi Állattartás Értékelésével és Akkreditálásával Foglalkozó Egyesület (AAALAC) akkreditációját is, amely szerintük bizonyítja, hogy "minden, amit a Neuralinknél csinálunk, nem csak megfelel, de meg is haladja az állatvédelmi törvény által előírt standardokat".

(Borítókép: Neuralink/Youtube)

Az agyunkba juttatott nanorobotokkal egyszer talán a teljes tudatunkat lementhetjük és átélhetjük mások érzéseit De előtte még gyógyíthatóvá tehetünk velük olyan súlyos betegségeket, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór vagy akár a poszttraumás stressz szindróma - mondja Nuno Martins, az UC Berkeley kutatója, akivel a Brain Bar konferencián beszélgettünk az agy-számítógép interfészek jövőjéről.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.