Az elmúlt napokban az AR 3664 jelű napfoltcsoport gyors növekedésnek indult és tevékenysége rendkívül aktívvá vált, a folyamatnak pedig még nincs vége a NOAA (az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal) Űridőjárás Előrejelzési Központja szerint. A központ május 12-én hajnalban közzétett jelentése alapján a régió a legnagyobb és legproduktívabb terület jelenleg a Napon az itt zajló naptevékenységek szempontjából és ez legalább még két napig így is marad. Ebben az időszakban a Nap X-osztályú flereket, kitöréseket és koronakidobódásokat generál, az egyik, X5.8-as esemény pénteken következett be.
A napfoltok olyan sötétebb és hidegebb régiók a csillagon, ahol a különösen erőteljessé váló mágneses hatások befolyásolják a plazma tevékenységét és gátolják a konvekciós áramlást.
Ezeken a területeken a megnövekedett mágneses erők a koronából kiemelkedő hurkokat, flereket és koronakidobódásokat eredményeznek, de a napfoltok idővel eltűnnek, nem tartós a jelenlétük. Az AR 3664 felől a Föld felé irányuló kitörések is indultak, ami a bolygó infrastruktúrájára is hatással lehet, a NOAA figyelmeztetése szerint a magas frekvenciájú rádiójeleket használók jelkimaradásra számíthatnak. Az intenzív naptevékenység miatt kialakuló geomágneses viharok ennél pozitívabb következményekkel is járnak, többek között a Magyarországon is észlelhető sarki fény is a számlájukra írható.
A jelenleg zajló 11 éves napfoltciklus (a 25-ös ciklus) még nem érte el maximumát, az előrejelzések szerint valamikor 2025-ben fog tetőzni, de a kitörések egyre gyakoribbak és hevesebbek. Az AR 3664 kiterjedése ahhoz hasonló, mint a hírhedt Carrington-esemény idején kialakuló napfolté, ami 1859-ben hatalmas geomágneses vihart okozott és káoszhoz vezetett a földi áramellátásban és kommunikációs infrastruktúrákban.
A felvételen látható, hogyan nőtt óriásira a napfoltcsoport mindössze három nap leforgása alatt május 6-tól május 9-ig, de mérete mostanra már a 200 000 kilométeres szélességet is elérte.
(Fotó: Mark Garlick/Science Photo Library/Getty Images)