Idén a világ 88 országának 351 diákja versenyzett egymással, Magyarországról négyfős delegáció vett részt az olimpián, és a csapat tagjai összesen egy ezüst- és két bronzérmet szereztek. Az IOI 2021 június 19-étől 25-éig tartott, a hivatalos eredményhirdetés június 28-án, hétfőn délután zajlott. A szervezők a legmagasabb pontszámot elérő 30 versenyzőt díjazták aranyéremmel, 58-an szereztek ezüstöt és 85 versenyző kapott bronzérmet.
Négy kínai diák szerezte a legtöbb pontot, utána sorban egy USA-beli, egy japán, egy dél-koreai és egy szingapúri középiskolás állt a sorban.
Nem csigázzuk tovább a kedélyeket, a magyar ezüstérmes Tóth Gellért lett, az Óbudai Árpád Gimnázium 12-edik évfolyamos diákja, Varga Péter ugyanonnan és ugyanarról az évfolyamról pedig bronzérmet kapott. Ugyancsak bronzérmes lett Szabó Kornél, a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium 12-edikes hallgatója.
Tóth Gellért elmondta kinek köszönheti a sikerét: "Ha végiggondolom, elsősorban a szüleimnek. Mindketten programozók, és a kezdetekben – főleg édesapám – nagyon sokat támogatott. Manapság elmondható, hogy én ismerek már több algoritmust, de a mai napig kapok gyakorlati: kódolási és optimalizálási ötleteket. Vagy a kódban keresik velem a hibát, ami nagy segítséget jelent."
Szabó Kornél igazi meglepetést okozva, nem csupán a feladatok megoldásával szerzett bronzéremmel lett gazdagabb, de a CodeCombat néven megrendezett verseny 1000 szingapúri dolláros szponzori díját is megnyerte. A nyereményhez egy videojáték virtuális katonáinak viselkedését kellett leprogramoznia JavaScript vagy Python nyelven.
Szabó Kornél a tavalyi közép-európai diákolimpián is bronzérmet szerzett, és tervei szerint Cambridge-ben tanul majd tovább informatika szakon, Varga Péter pedig az ELTE Informatikai Karára megy. A diákolimpián érmet szerző végzősöket általában megpróbálják megszerezni a legjobb külföldi egyetemek, sőt a világ legnagyobb szoftvercégei is.
A magyar IOI csapat versenyzőit saját tanáraik és az ELTE Informatikai Karának, illetve a Neumann Társaság tehetséggondozó szakosztályának munkatársai, név szerint Dr. Zsakó László elnök, Dr. Horváth Gyula, olimpiákért felelős alelnök, és Nikházy László, az ELTE Informatika Doktori Iskola hallgatója készítették fel az olimpiai küzdelemre.
A koronavírus világjárvány miatt a résztvevő országok diákjai az anyaországokban kijelölt egyetlen fizikai helyszínről versenyeztek, interneten keresztül, ami a magyar csapat esetében az ELTE Informatikai Karának budapesti campusát jelentette. A versenyfeladatok idén nehezebbek voltak, mint a korábbi években, a szünetekben pedig helyi kirándulásokat szerveztek a magyar csapat számára.
“Büszke vagyok a magyar csapattagok IOI 2021-en elért eredményeire, hiszen a felkészülésük a pandémia miatt szinte kizárólag online zajlott. Ráadásul idén generációváltás történt a magyar csapatban, a korábbi, már rutinos IOI-s csapattagokat friss tehetségek váltották fel. Globális informatikai diákolimpián eddig még egyik idei versenyzőnk sem szerzett tapasztalatot” - mondta el Dr. Horváth Gyula, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszék címzetes egyetemi docense, az IOI 2021-en induló magyar csapat vezetője.
Az IOI olimpia 2023-ban Magyarországra jön, Szegeden fogják megrendezni a Digitális Jólét Nonprofit Kft., a Szegedi Tudományegyetem, és a Neumann Társaság szervezésében.
Az erre való felkészülés jegyében magyar szakemberek dolgoztak már az idei esemény megrendezésén is. A 2023-as eseményre csaknem száz országból érkeznek majd középiskolás diákok, a fiatalok legrangosabb informatikai világversenyének megszervezését pedig 1,6 milliárd forinttal támogatta a kormány, ezzel kívánva erősíteni Magyarország szerepét az információtechnológiai szektorban.