Komplett erdőket ültet a roboterdész, a meglévőket pedig karbantartja

2021 / 03 / 06 / Justin Viktor
Komplett erdőket ültet a roboterdész, a meglévőket pedig karbantartja
Az észt Tartu Egyetem és a Milrem Robotics összefogásával két különböző autonóm faültető roboterdészt hoztak létre, melyek naponta rengeteg fát képesek elültetni, teljesen önállóan dolgozva a terepen.

Robotizált fapásztorok

Az egyik új robot faültetéssel, a másik a bokrok karbantartásával foglalkozik. Mindkettő mérete akkora, mint egy kisebb járműé, és természetesen párban is képesek együttműködni. Az első a Multiscope Forester Planter névre hallgat, és ültetési hasznos teherként legfeljebb 380 palántát képes magával vinni műszakkezdéskor - írta róla a Milrem Robotics. A nyilatkozat szerint a robotot egyelőre nyugodt környezeti zónákban történő működésre készítették fel, vagyis nehéz környezeti és/vagy időjárási körülmények között még nem bevethető.. 

A Multiscope Forester bozótvágót ugyanakkor keménynek és ellenállónak készítették, hogy egyértelműen mostohának számító környezeti és időjárási viszonyok között is jól működhessen.

A robot alapját a Milrem Robotics Multiscope alapváza, melynek szerszámkarja bozótvágó eszközzel és érzékelőkkel van felszerelve. Mindkét gép 20 kilométer per óra körüli sebességgel haladhat, lehetővé téve a Forester Planter rendszerei számára, hogy elérje a hektáronkénti 5-6,5 órás ültetési sebességet. A sebesség természetesen azért függ az ültetésre kerülő fafajtáktól és a terület típusától is. 

Párban a fák között

A két robot párban is használható, a bozótvágó kezeli az elültetésre kerülő palánták körüli növényzetet, és felszabadítja, megtisztítja a helyet a faültető robot számára. Mindkét robot lézer alapú LiDAR technológioát, kamerákat és világméretű helymeghatározó rendszereket (például GPS-t) használ az eligazodáshoz. A LiDAR elkészíti a robotok környezetének háromdimenziós matematikai vetületét, lehetővé téve számukra a független mozgást és gyors eligazodást.

Andrew Davidson a londoni Imperial College kutatója elmondta: "Ez csak az egyik a sok érdekes alkalmazási lehetőség közül, melyek azt mutatják, hogy a sokoldalú, fejlett mechanikai innováció gyors és erőteljes robotokat fejleszt új típusú feladatok ellátására, problémás körülmények között".

Drónok harca

Fákat egyébként nem csak lánctalpas, vagy "földhöz ragadt" robotokkal ültetnek, de drónokkal is. A mianmari Yangontól délre, egy távoli területen, apró mangrove csemeték nagyjából 50 centiméter magasak. Tavaly szeptemberben ültették őket drónok segítségével, ami bizonyítja, hogy a technológia segíthet az erdők helyreállításában, méghozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez szükséges ütemben.

"Most már bizonyítékunk is van rá, hogy milyen fajokat és milyen körülmények között ültethetünk" - mondta el Irina Fedorenko, a drónokat gyártó startup, a Biocarbon Engineering társalapítója. A fajok és a speciális környezeti feltételek megfelelő kombinációja tette lehetővé, hogy el tudjuk végezni a helyreállítási munkát. Most készen állunk az ültetés mennyiségének növelésére és az elért siker megismétlésére."

A startup, mely drónokkal fákat és füvet is ültet Ausztrália elhagyott bányáiban és a világ más részein, a mianmari Worldview International Foundation nevű nonprofit szervezettel dolgozik együtt. A nonprofit szervezet a falusiakkal is együttműködik, hogy kézzel is ültessenek fákat. A projekt 2012-ben kezdődött, miután a kormány megnyitotta az ország határait a nemzetközi üzleti élet előtt. Eddig több mint hatmillió fát ültettek el, és a nonprofit szervezetek 2019 végéig további négymillió elültetését tervezik. 

(Forrás: NesScientist Kép: Milrem Robotics)

Ez is érdekelhet:

A tudósok jégrobotot küldhetnek egy idegen bolygóra Pennsylvania Egyetemének tudósai jégből készült robotokkal kísérleteznek. A jégrobotok egy idegen bolygóra érkezve a helyi erőforrásokat felhasználva kijavíthatnák önmagukat, ha meghibásodnának.

Paradigmaváltás a robotikában, a MELA lehet az első önfejlesztő, egyre intelligensebbé váló MI A Mesterséges Intelligenciának nincs motivációja sem arra nincs hogy bennünket bántson, sem arra hogy egyáltalán életben maradjon, az életösztön, a fejlődés, tökéletesedés iránti igény mélyen emberi -volt eddig. Most ugyanis egy gép olyasmit tett, amire senki nem kérte meg, vagy programozta be. Talán nem ártana kideríteni, hogy miért, és hogyan csinálta.

Virtuális valóság robotoknak Győrben A győri Széchenyi István Egyetem projektjében a mesterséges intelligencia segítségével növelik az  autonóm járművekkel kapcsolatos kutatások hatékonyságát. A kutatás során robotokat vizsgálnak virtuális, szimulációs környezetben.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.