Így csökkent a légszennyezés a világ nagyvárosaiban a lezárások óta

2020 / 04 / 12 / Bobák Zsófia
Így csökkent a légszennyezés a világ nagyvárosaiban a lezárások óta
Európa és az Egyesült Államok levegője sokkal tisztább lett, de Kínában máris újból kezd növekedni a nitrogén-dioxid kibocsátás szintje.

Nitrogén-dioxid koncentráció Franciaországban (kép: Esa)

Az Európai Űrügynökség (Esa) által március 27.-én közzétett műholdas felvételeken jól látható, hogy Európa nagyvárosainak, köztük Párizsnak, Rómának vagy Milánónak a levegőminősége sokat javult a lezárások óta. A Copernicus Sentinel-5P műholdról származó adatok a 2020 március 14.-e és 25.-e között mért nitrogén-dioxid szintet mutatják, összehasonlítási alapul az előző év ugyanebben az időszakában, ugyanezen a helyeken mért adatait vették. A képeket a Holland Királyi Meteorológiai Intézet (KNMI) szakemberei elemezték. Henk Eskes, a KNMI munkatársa elmondta:

“A nitrogén-dioxid koncentrációja napról napra módosul az időjárásváltozás következtében.

Csupán egy nap adataiból nem lehet következtetéseket levonni. De ha egy meghatározott időperiódus információit kombináljuk, a meteorológiai variabilitás már az átlagértéket mutatja és kezdjük meglátni az emberi aktivitás okozta változások hatásait.”


Nitrogén-dioxid koncentráció Spanyolország felett (gif: Esa)

A nitrogén-dioxidnak, csakúgy mint a többi üvegházhatású gáz szintjének emelkedése a természetben előforduló, a humán tevékenységektől független eseményeknek is betudható, illetve a fluktuációt az időjárási körülmények is befolyásolják. Éppen ezért a felvételeket elemző kutatók más forrásokból származó információkat is figyelembe vesznek, mikor azt próbálják meghatározni, a lezárások mennyiben járulnak hozzá a koncentrációban érzékelhető eltérésekhez (bár az egyértelmű: kevesebb autó=kevesebb üvegházhatású gáz). Erre a célra a földi megfigyelőállomásokról származó információkat, időjárási mérések eredményeit és az inverziós modellezés eszközét használják.


Szén-monoxid szint a Beijing-Chengdu-Shanghai-Wuhan régióban, a NASA Terra/MOPITT műholdfelvételei alapján (kép: UCAR)

Az ázsiai adatokat az Atmospheric Chemistry Observation and Modeling (ACOM) munkatársai dolgozták fel, a szatellit felvételek szintén az Esa Copernicus Sentinel-5P Tropomi eszközétől valamint a NASA Terra egységétől származnak. Itt a troposzféra szén-monoxid szintjét figyelték meg Kína keleti régiója felett. A második képen a 2020 február elsejétől március 10.-ig tartó periódus látható, az elsőn 2019 februárja és márciusa közti időszak.


Szén-monoxid szint a Beijing-Chengdu-Shanghai-Wuhan régióban, az Esa Sentinel-5P/Tropomi felvételei alapján (kép: UCAR)

Az ACOM tudósai 30-45%-os szén-monoxid koncentráció csökkenésről számoltak be. Szintén jelentős a visszaesés a nitrogén-dioxid szintjében, a legenyhébb esetben is 27%, de van, ahol a 71%-ot is eléri az előző évhez képest.


Nitrogén-dioxid koncentráció szintje a Beijing-Chengdu-Shanghai-Wuhan régióban, az Esa Copernicus Sentinel-5P/Tropomi felvételei alapján (kép: UCAR)

A szén-monoxid télen akár hónapokig is a légtérben tartózkodhat, így a mért értékekhez a globálisan (szelek, frontok által) szállított mennyiség is hozzáadódik, ezzel ellentétben a nitrogén-dioxid élettartama mindössze néhány óra, maximum egy-két nap, így ennek a gáznak a koncentrációja alapján sokkal pontosabban meg lehet határozni egy lokáció helyi légszennyezettségének aktuális állapotát. Az adatok azért mutatnak jelentősebb redukciót a nitrogén-dioxid szintjében, mert a lezárások az ipart és a közlekedést érintették, az otthoni tevékenységek által okozott kibocsátást nem, Ázsiában pedig a szén-monoxid kibocsátásáért legnagyobb mértékben felelős terület a lakossági szektor.


Troposzférikus nitrogén-dioxid szint, 2015-2019 márciusi átlag, Egyesült Államok (kép: NASA's Scientific Visualization Studio)

Az Egyesült Államok északkeleti államait mutató térképek hasonló helyzetet mutatnak, a forgalmas nagyvárosokkal teli terület nitrogén-dioxid kibocsátása sokat csökkent idén márciusban az előző évek során (2015-től 2019-ig) tartó időszak márciusainak átlagolt eredményeihez képest.


Troposzférikus nitrogén-dioxid szint, 2020 március, Egyesült Államok (kép: NASA's Scientific Visualization Studio)

Az adatok az Aura Ozone Monitoring Instrument (OMI) által készített felvételeken alapulnak, azonban a NASA tudósai is felhívják rá a figyelmet: további analizáció szükséges ahhoz, hogy pontosabban meghatározzák, a harminc százalékos visszaesés mennyiben köszönhető a szennyező források elapadásának és mennyiben az időjárás természetes változásainak.

Arra pedig hosszú távon valószínűleg nem számíthatunk, hogy ezek az alacsony légszennyezési mutatók így is maradnak, hiszen az élet előbb-utóbb visszaáll a megszokott kerékvágásba, Kínában például máris elkezdett újból növekedni a nitrogén-dioxid szint, ahogy azt az Esa animációján is láthatjuk. A megoldást nem a bezárkózásban kell keresnünk, hiszen ez csak egy kényszerhelyzet szülte átmeneti változás, hanem a hosszabb távon is fenntartható átalakulásban.

(Fotó: EsaNASA's Scientific Visualization Studio, UCAR)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.